Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Odszedł od nas prof. dr hab. n. med. Zbigniew Religa

Prof. Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg zmarł 8 marca 2009 r. Lekarz, minister zdrowia, członek sejmowej komisji zdrowia, senator dwóch kadencji.
- „Pan Profesor był jak patron naszego szpitala, a zwłaszcza naszej kardiochirurgii. Pamiętam jak wspólnie z Ordynatorem Kardiologii dr Andrzejem Kleinrokiem pojechaliśmy do profesora, żeby porozmawiać o możliwościach uruchomienia oddziału. - mówi Andrzej Mielcarek Dyrektor Szpitala „Papieskiego”. Spotkał się z nami podczas przerwy pomiędzy operacjami, ubrany w stroju do operacji. Jak tylko nas zobaczył powiedział: – „O jest Zamość. Co wy chcecie?" - zapytał. My na to, że chcemy uruchomić kardiochirurgię. Profesor od razu rzekł: - „To róbcie. Ja kocham kardiochirurgię. Macie pieniądze? Dacie radę?" Oczywiście odpowiedzieliśmy, że tak. Profesor odrzekł: - „Wiem na jakim poziomie macie kardiologię. Możecie robić, macie moje błogosławieństwo. Obiecuję, że jak zrobicie, to przyjadę do was". Od tego spotkania, zaczęliśmy przygotowywać wszystko by powstał oddział. Na otwarcie oddziału, tak jak obiecał przyjechał. Po tym, jak zobaczył oddział i „błogosławieństwie” swojego ucznia dr Tadeusza Gburka Ordynatora Oddziału, podał rękę i powiedział: - „Super. Gratuluję, że w takim tempie stworzyliście taki oddział”. Drugim ważnym spotkaniem które wspominam z profesorem, to spotkanie z nim jako ministrem zdrowia w sprawie powstania onkologii w naszym szpitalu. Na to spotkanie pojechałem wspólnie z prof. Krzysztofem Marczewskim do ministerstwa. Na umówionym spotkaniu rozmawialiśmy trzy godziny nie tylko na temat onkologii, ale także inne tematy. Powiedział nam wtedy: - „Ja was znam, wy to zrobicie, ale będzie bardzo ciężko”. Starał się nam pomóc – wskazywał drogę. Mówił nam, żeby zacząć od pomocy samorządu województwa, a ministerstwo pomoże później. Prosił także, żeby dać przykład.
Profesora poznałem nie tylko od strony zawodowej. Wiedziałem, że profesor, tak jak ja, to zapalony wędkarz. Podczas pierwszego spotkania już na ten temat rozmawialiśmy, co skończyło się umówieniem na wspólne wędkowanie. W jeden letni weekend umówiliśmy się na wędkowanie nad Jeziorem Białym. Profesor przyjechał ze swoim kilkuletnim wnuczkiem na łowienie karpia. To był wyjątkowy czas, podczas którego nie było żadnej rozmowy na tematy zawodowe tylko wspólne wędkowanie. Wówczas poznałem człowieka wyjątkowego a zarazem zwykłego. Był taki jak każdy z nas. Szkoda, że takich ludzi jest już wśród nas coraz mniej. Profesor miał w sercu Zamość, zawsze kiedy usłyszał o naszym mieście, to się uśmiechał.” – wspomina Dyrektor Mielcarek.
Prof. Zbigniew Religa jako pierwszy polski kardiochirurg 15 sierpnia 1985 r., przeprowadził pierwszą operację na sercu, a następnie pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. Z jego inicjatywy w 1988 roku powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. Jest założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Od początku lat 90- tych zasiadał w Radzie Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W latach 1996 – 1999 pełnił funkcję rektora Śląskiej Akademii Medycznej.
W dniu 13 marca br. (piątek) o godz. 15.00 została odprawiona w Kaplicy Szpitalnej Msza Święta w intencji Świętej pamięci Prof. Zbigniewa Religi.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
Samodzielnego Publicznego
Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności