Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Telekardiologia

Już prawie kwartał funkcjonuje system telemedycyny mający zastosowanie w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, którego centrum jest Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. W ubiegłym tygodniu odbyło się w szpitalu spotkanie podsumowujące pierwsze trzy miesiące funkcjonowania systemu. Uczestniczyli w nim dyrektorzy szpitali i stacji pogotowia ratunkowego, które współpracują w ramach systemu telemedycyny. Punktem wyjścia do oceny działania systemu była przedstawiona przez jednego z inicjatorów powstania sytemu, dr hab. n. med. Andrzeja Kleinroka prezentacja - „Strategia leczenia pierwotną angioplastyką wieńcową pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym z zastosowaniem telekardiologii”.
Aktualnie system obejmuje swoim zasięgiem ok. 850 000 osób, czyli ok. 35% mieszkańców Województwa Lubelskiego oraz mieszkańców Powiatu Lubaczowskiego z Województwa Podkarpackiego. Działa na obszarze powiatów: biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, krasnostawskiego, lubaczowskiego, tomaszowskiego, włodawskiego i zamojskiego. W ciągu prawie trzech miesięcy działania systemu przy jego wykorzystaniu dokonano 125 transmisji EKG, w następstwie oceny tych elektrokardiogramów przez kardiologów do Oddziału Kardiologii SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu przewieziono bezpośrednio 67 pacjentów. Aktualnie stacjami nadawczymi dysponuje 28 karetek. Dotychczas działanie systemu napotykało różnorakie problemy techniczne, takie jak brak tzw. „zasięgu” dla telefonów komórkowych, uniemożliwiający transmisję EKG, błąd aktywacji modemu nadawczego, drobne awarie sprzętu. Te problemy udało się wyeliminować. Zebrani uznali, że aby podnieść sprawność funkcjonowania systemu należy przeprowadzić kolejny cykl szkoleń dla osób obsługujących system. Takie szkolenia odbędą się w drugiej połowie lutego br. System ulega systematycznej rozbudowie, w ciągu najbliższego miesiąca kolejne 2-3 karetki zostaną wyposażone w modemy nadawcze.
Istotą systemu telemedycyny jest maksymalne skrócenie czasu w jakim pacjent z ostrym zespołem wieńcowym będzie poddany konsultacji kardiologicznej i zostanie podjęta decyzja o sposobie leczenia. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca przy zawałach serca leczenie metodą PTCA, czyli pierwotnej angioplastyki wieńcowej pod warunkiem, że czas od momentu wystąpienia pierwszych objawów do wykonania PTCA jest krótszy niż 90 minut. Metoda PTCA polegająca na rozszerzeniu naczyń wieńcowych sprawia, że chory ma trzykrotnie większą szansę na przeżycie.
Dotychczas chory z objawami ostrego zespołu wieńcowego trafiał do najbliższego szpitala powiatowego. Tam podejmowano decyzję, czy pacjent pozostaje w tym szpitalu, czy też jego stan jest na tyle poważny, że niezbędna jest interwencja kardiologiczna. W przypadku decyzji o potrzebie interwencji kardiologicznej ponownie wzywano karetkę i transportowano pacjenta do Oddziału Kardiologii SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, gdzie w końcu trafiał na stół zabiegowy. Do listopada ubiegłego rok przeciętnie trwało to aż pięć godzin.
System telemedycyny umożliwia przesłanie EKG pacjenta z ostrym zespołem wieńcowym z domu chorego, jak i karetki do centrum odbiorczego w Oddziale Kardiologii, gdzie kardiolog natychmiast analizuje EKG i podejmuje decyzję, gdzie przetransportować pacjenta. Jeżeli uzna, że stan chorego wymaga zabiegu angioplastyki jest on dowożony bezpośrednio do Oddziału Kardiologii naszego szpitala. Dzięki temu nie ma niepotrzebnej straty czasu i zdecydowanie zwiększa się szansa pacjenta na przeżycie. Szybka interwencja kardiologiczna skraca również czas rekonwalescencji i rehabilitacji. Od strony technicznej system Lifnet RS działający w technologii GPRS składa się z defibrylatorów, telefonów komórkowych z kartą PCMCIA (modemy nadawcze) i stacji odbiorczej.
Powrót do listy

Polityka prywatności