Dzień Chorego

Z okazji Światowego Dnia Chorego przypadającego 11 lutego, Ksiądz Biskup Jan Śrutwa wraz z ks. Józefem Rzechułą Diecezjalnym Duszpasterzem Służby Zdrowia, ks. Stanisławem Nazarczukiem Kapelanem „Starego Szpitala”, ks. Lesławem Hypiakiem Kapelanem Szpitala w Lubaczowie, ks. Czesławem Szczerbą Kapelanem naszego szpitala odprawili w kaplicy Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II Mszę Świętą w intencji chorych.
W trakcie mszy Ksiądz Biskup powiedział między innymi, że połączenie obchodów Światowego Dnia Chorego z „Białą Sobotą” jest nadaniem właściwego wymiaru temu świętu. Z kolei Andrzej Mielcarek Dyrektor Szpitala zapowiedział rozpoczęcie prac przy stworzeniu w naszym szpitalu Ośrodka Onkologii. Jest to przedsięwzięcie ogromne, wymagające wielkich nakładów finansowych i lat ciężkiej pracy, jednak wskaźniki zachorowalności na nowotwory wśród mieszkańców naszego regionu mówią jednoznacznie, iż taka placówka jest niezbędna. Po raz pierwszy, dzięki inicjatywie ks. Czesława Szczerby, chorzy w Światowym Dniu Chorego mogli obejrzeć na ekranach telewizorów w swoich salach transmisję Mszy Świętej z kaplicy. Równolege mszę transmitowało Katolickie Radio Zamość. Po Mszy Świętej Ordynariusz Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej odwiedził chorych przebywających w oddziałach neurochirurgii i chirurgii naczyń oraz rehabilitacji.
W Światowym Dniu Chorego nasz szpital zorganizował „Białą Sobotę” dla mieszkańców Zamojszczyzny. Tego dnia mieszkańcami naszego regionu zajmowali się w: Poradni Rehabilitacyjnej dr Roman Olszewski i pielęgniarka Beata Szczerska, w Poradni Okulistycznej dr Piotr Łukasik i pielęgniarka Anna Lizut, w Poradni Reumatologicznej dr Alina Godzisz i pielęgniarka Barbara Czajka, w Poradni Urologicznej dr Tomasz Modrzewski i pielęgniarka Renata Matysiak, w Poradniach Endokrynologicznych dr Iwona Ciuba, dr Michał Słomian i pielęgniarka Danuta Kiełbowicz , w Poradni Ginekologicznej dr Marek Lipiec i położna Marta Gierek, w Poradniach Kardiologicznych dr Leszek Batalia, dr Piotr Rudnik, dr Małgorzata Wojda oraz pielęgniarki Justyna Gietka i Beata Zams, w Poradni Onkologicznej dr Andrzej Sieracki i pielęgniarka Janina Białowolska, w Poradni Laryngologicznej dr Jerzy Derkacz i pielęgniarka Wioletta Gęborys, w Poradni Neurologicznejdr Ewa Wierzchowska-Cioch i pielęgniarka Małgorzata Wiater, w Poradni Metabolicznej dr Ewa Madejska-Szymańska i pielęgniarka Grażyna Rabiega, w Poradni Chirurgicznej dr Jerzy Mazur i pielęgniarka Krystyna Kamińska, w Poradni Diabetologicznej dr Elżbieta Kramarczuk i pielęgniarka Barbara Kusiak-Kryk, w Zakładzie Radiologii dr Marta Siemaszko oraz pielęgniarki Anna Burda i Renata Zwolak, technicy Marta Farion i Renata Górniak. Badania audiometryczne prowadziła technik Barbara Kolbus, a badania EKG pielęgniarka Teresa Piwko. W punkcie pielęgniarskim pracowały pielęgniarki Elżbieta Hałas, Jadwiga Flis Jadwiga Stankiewicz- Borowiec. Rejestracja pacjentów zajmowały się tego dnia: rejestratorki Maria Spychalska, Jolanta Kapica, Bożena Smoleń, Agnieszka Maciejewska, pielęgniarki Monika Szykuła i Grażyna Macioszek. Całością koordynowała Ewa Duma Z-ca Pielęgniarki Naczelnej. W czasie „Białej Soboty” pacjentom udzielano porad, wykonywano badania: audiometryczne, mammograficzne, USG i EKG. W punktach pielęgniarskich dokonywano pomiarów poziomu cukru, ciśnienia tętniczego oraz wagi ciała. Podczas „Białej Soboty” udzielono 368 porad lekarskich. Największym zainteresowaniem pacjentów cieszyły się porady: kardiologiczne – 50 osób, laryngologiczne – 50 osób, onkologiczne –38 osób, chirurgiczne – 36 osób. W trakcie „Białej Soboty” wykonano: 194 pomiarów poziomu cukru, 186 pomiarów ciśnienia, 50 badań EKG, 21 badań audiometrycznych, 14 USG i 10 mammogarfii.