Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Implantacje stengraftów

W naszym szpitalu kolejny raz udało się zastosować nowoczesną technikę w leczeniu pacjentów z tętniakiem aorty brzusznej. W roku ubiegłym lekarze z Oddziału Chirurgii Naczyniowej po raz pierwszy wszczepili u obciążonego dużym ryzykiem chorego prosty stentgraft aortalny celem leczenia rzekomego tętniaka w zespoleniu protezy z aortą brzuszną w jej podnerkowym odcinku.
W lipcu tego roku dr n. med. Marek Durakiewicz Ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej z dr hab. n. med. Tomaszem Jargiłło z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Akademii Medycznej w Lublinie wykonali jednocześnie dwa zabiegi implantacji stentgraftów rozwidlonych u chorych z tętniakami aortalno-biodrowymi.
Chorzy zakwalifikowani zostali do tej metody leczenia ze względu na znaczne ryzyko powikłań kardiologicznych przy klasycznej operacji chirurgicznej. Wstępną kwalifikację oparto na badaniach tomografii komputerowej oraz arteriografii, koniecznych dla dobrania protez naczyniowych o odpowiedniej dla każdego z chorych średnicy i długości.
Zabiegi przeprowadzono w Pracowni Hemodynamicznej naszego szpitala. W znieczuleniu miejscowym odsłonięto w pachwinach naczynia udowe i po wykonaniu kontrolnej arteriografii wprowadzono odpowiednie introduktory z endoprotezą. Po ufiksowaniu wspólnego, aortalnego ramienia z obu pachwin wprowadzono ramiona biodrowe. Zabieg zakończono zaszyciem otworów w tętnicach udowych i chirurgicznym zamknięciem ran w obu pachwinach. Pacjenci w drugiej dobie pooperacyjnej rozpoczęli chodzenie, a w 5 dobie zostali wypisany do domu.
Wprowadzenie techniki endowaskularnej w leczeniu tętniaków aorty posiada wiele zalet: zdecydowanie mniejsza inwazyjność dla chorego, skraca pobyt w szpitalu oraz zmniejsza liczba powikłań pooperacyjnych. Najważniejszą wadą tej metody jest brak możliwości jej zastosowania u wszystkich chorych z powodów anatomicznych oraz wysoki koszt endoprotez.
Fakt zakończonych sukcesem trzech implantacji wykonanych w Zamościu w istotny sposób podnosi jakość usług świadczonych dla naszych chorych, planowane kolejne zabiegi pozwalają mieć nadzieję na stałą obecność nowoczesnych metod leczenia chorób naczyń w naszym szpitalu.

Dr n.med. Marek Durakiewicz /

Powrót do listy

Polityka prywatności