Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Spotkanie Illinois

W Warszawie, 18 czerwca 2004 r. doszło do rozmów przedstawicieli zamojskiego samorządu i Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu z uczestnikami misji gospodarczej amerykańskiego stanu Illinois.
Do udziału w spotkaniu Zamościanie zostali zaproszeni przez Macieja Cybulskiego Dyrektora Biura Stanu Illinois w Polsce. Zamość w Warszawie reprezentowali Maria Gmyz Przewodnicząca Rady Miejskiej, dr Ryszard Piasecki wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, a zarazem Ordynator Oddziału Wewnętrznego z Onkologią szpitala "Papieskiego" który prowadził rozmowy zarazem, w imieniu miasta i szpitala, Lucyna Pietroń radna Rady Miejskiej, dr Jerzy Derkacz zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II ds. Lecznictwa.
W trakcie rozmów okazało się, że amerykańscy goście pochodzą w większości, z regionu Southland, położonego na przedmieściach Chicago, a obejmującego trzy hrabstwa Cook, Will i Kankakee, na terenie, których mieszka 2,5 miliona ludzi i funkcjonuje 86 miast. Bliskość Chicago, które jest największym skupiskiem Polonii w USA, dawała o sobie znać podczas rozmów, nie raz i nie dwa padały w nich polskie nazwiska.
Rozmowy z Debbie Halvorson Senator Stanu Illinois, właścicielką firmy konsultingowej, członkiem Izby Handlowej Chicago Southland zaowocowały pomysłem zorganizowania w Zamościu w czerwcu przyszłego roku konferencji medyczno – biznesowej. Inicjatywa organizacji takiej konferencji wyszła ze strony doktorów Piaseckiego i Derkacza i zyskała wstępną akceptację pani senator, która zadeklarowała udział w konferencji przedstawicieli służby zdrowia z regionu Southland.
Z kolei Kevin McNulty Prezes Izby Handlowej Chicago Southland miał bardzo konkretne oczekiwania wobec przedstawicieli Zamościa. Jest zainteresowany halą, do zagospodarowania na centrum produkcyjno – logistyczne w Zamościu. Jeśli w naszym mieście znajdzie się hala odpowiadająca jego wymaganiom, to być może będą w niej montowane komputery lub sprzęt AGD. Prezes McNulty jednoczesnie bardzo interesował się infrastrukturą drogową i kolejową Zamościa i Zamojszczyzny. Szef Izby Handlowej Chicago Southland zadeklarował, że jeśli dojdzie do realizacji tej inwestycji, to na wsparcie przedsiębiorców z Southland będą mogły liczyć zarówno szpital “ Papieski”, jak i zamojskie wyższe uczelnie. Słowo Polska dla prezesa McNulty nie jest pustym dźwiękiem, ponieważ ma żonę Polkę, która, jak nam powiedział lepi mu pierogi i dzięki której smak wielu polskich potraw nie jest mu obcy.
Natomiast Ross Harano dyrektor Departamentu Handlu i Rozwoju Ekonomicznego w Urzędzie Gubernatora Stanu Illinois oczekuje od Zamościan na propozycje obszarów, w których istniałaby możliwość podjęcia współpracy gospodarczej. Dyrektor Harano poinformował przedstawicieli Zamościa o prowadzonym przez stan Illinois programie Miast Siostrzanych, dzięki któremu nasze miasto mogłoby znaleźć w stanie Illinois miasto partnerskie. Program Miast Siostrzanych obejmuje współpracę i wymianę gospodarczą, edukacyjną i kulturalną. Aktualnie w stanie Illinois miasta siostrzane ma Warszawa, Bochnia i Wadowice. Jak się okazało współpraca z dyrektorem Harano może być łatwiejsza dzięki temu, że jego biurze pracuje Polka pani Iwona Bocheńska. Informacje o przebiegu warszawskich rozmów zostały przekazane prezydentowi Zamoyskiemu, który podjął działania, aby z Zamościa do Illinois trafiły wszelkie niezbędne informacje i oferty.
Powrót do listy

Polityka prywatności