Dożynki Wojewódzkie

W niedzielę 5 września 2004 r. odbyły się Dożynki Wojewódzkie – Zamość 2004.
Kilkusetosobowy korowód dożynkowy, z wieńcami z całej Lubelszczyzny, wyruszył z Rynku Wielkiego na stadion zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, miejsce głównych uroczystości. Korowodowi przewodzili starostowie dożynek: Halina Romaszewska z Sosnowicy koło Parczewa i Jerzy Cichocki z Zaburza koło Radecznicy.
Przed rozpoczęciem uroczystości uczestnicy dożynek minutą ciszy uczcili pamięć ofiar tragedii w Biesłanie. Potem rozpoczęły się „żniwa” - widowisko obrzędowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Polskiej Orkiestry Włościańskiej i chóru „Rezonans”. Po zakończeniu widowiska ksiądz biskup Mariusz Leszczyński odprawił mszę dziękczynną za zebrane plony. W okolicznościowych przemówieniach za rolniczy trud dziękowali Stanisław Kowalczyk - wiceminister rolnictwa, Henryk Makarewicz - Marszałek Województwa Lubelskiego, Andrzej Kurowski - Wojewoda Lubelski, Marcin Zamoyski – Prezydent Zamościa. Z okazji dożynek, siedmiu osobom, zasłużonym dla rolnictwa Lubelszczyzny wręczono odznaczenia państwowe, a 54 rolników z Lubelszczyzny nagrodzono odznakami honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa”. Oficjalne uroczystości dożynkowe zakończył przyjęty owacją przez publiczność występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Uroczystościom towarzyszyły usytuowane przy parku miejskim stoiska promocyjno – handlowe firm z naszego regionu. Dla przybyłych na dożynki, wieczorem zagrał zespół „Łzy”. Zamość pożegnał się z dożynkami pokazem sztucznych ogni.
Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II zadbał o medyczną stronę Dożynek Wojewódzkich. Czternastu pracowników szpitala czuwało nad stanem zdrowia, jak szacują organizatorzy, około 20 tysięcy uczestników uroczystości. Szpital zorganizował cztery stacjonarne punkty medyczne. Dwa w miejscu głównych uroczystości, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. W punkcie położonym w pobliżu bramy wjazdowej na OSiR dyżur pełnili: lekarz medycyny Jolanta Chodacka – Tukiendorf, pielęgniarka Elżbieta Flak, pielęgniarka Elżbieta Senderek – Ćwik oraz zespół medyczny karetki transportowej w składzie: lekarz medycyny Dorota Boniek – Poprawa, pielęgniarz Piotr Szynderski, kierowca sanitariusz Henryk Jarmuł. Obsadę punktu zlokalizowanego po przeciwległej stronie stadionu stanowili dr n. med. Zofia Świtka, pielęgniarki Beata Szady i Barbara Szajewska – Małys. Na terenie wystawowym dożynek, obok parku pracował punkt promocyjno – medyczny udzielający pierwszej pomocy i wykonujący badania spirometryczne, poziomu cukru i ciśnienia. W tym punkcie pracowały: lekarz medycyny Bogusława Obszańska, pielęgniarki Beata Kusiak i Alicja Korzeniowska. Pielęgniarki Anna Kuźniarz i Anna Mróz udzielały pierwszej pomocy i prowadziły badania poziomu cukru i ciśnienia w punkcie medyczno – promocyjnym na Rynku Wielkim. W trakcie dożynek uczestnikom uroczystości udzielono 84 porad medycznych. Jedną z osób odwieziono do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się bezpłatne badania wykonywane przez pracowników szpitala w ramach promocji zdrowia. Z badania poziomu cukru skorzystało 650, a z pomiaru ciśnienia 585 osób. Badania spirometryczne wykonano u 11 uczestników dożynek. Przy tej okazji udzielono również wielu porad z zakresu zdrowego trybu życia.