Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Goście ze Schwabisch Hall

W 15 rocznicę partnerskiej współpracy między Zamościem, a Schwabisch Hall w naszym mieście odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu partnerstwa miast. Z tej okazji dokonano podsumowania dotychczasowych dokonań w tym zakresie, które obejmują między innymi współpracę Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II ze Szpitalem Krankenhaus DIAK w Schwabisch Hall oraz staże zawodowe w Schwabisch Hall zamojskich lekarzy i pielęgniarek.
W jubileuszowych uroczystościach wzięła udział 19 osobowa grupa gości ze Schwabisch Hall z nadburmistrzem Schwabisch Hall Josefem Pelgrimem na czele oraz delegacje z innych miast partnerskich Zamościa. Wśród gości ze Schwabisch Hall, był Hans – Christoph Ketelhut dyrektor personalny tamtejszego Szpitala DIAK. Dyrektor Ketelhut odwiedził 8 października nasz szpital i spotkała się z dyrekcją szpitala „ Papieskiego”.W trakcie spotkania omówiono wiele różnych, acz istotnych kwestii. Wyjaśniono zasady finansowania służby zdrowia w Polsce i Niemczech, a zwłaszcza różnice i podobieństwa w funkcjonowaniu tych systemów. Porównano ceny zabiegów w obu szpitalach. Niestety to porównanie pokazało wielkie dysproporcje w cenach zabiegów między Polską, a Niemcami. Zabiegi u nas wyceniane są zdecydowanie taniej. Gość poprosił o wyjaśnienie źródeł kryzysu finansowego publicznej służby zdrowia w naszym kraju. Dyrektor Andrzej Mielcarek udzielił gościowi w tej sprawie wyczerpujących wyjaśnień. Z kolei dyrektor Ketelhut omówił aktualną sytuację w szpitalu DIAK. Powiedział między innymi o problemach finansowych szpitalach i wymuszonych tą sytuacją zwolnieniach pracowników – lekarzy, pielęgniarek i pracowników administracyjnych. W trakcie rozmów okazało się, że oba szpitale borykają się z podobnymi trudnościami. Omówiono również perspektywy współpracy między szpitalami, w najbliższym czasie i przyszłych latach.
Następnego dnia, w sobotę 9 października, do naszego szpitala przybyła delegacja ze Schwabisch Hall – dr Walter Muller, Walentyna Brozio, dyrektor Hans – Christoph Ketelhut, Gisela Wandel, Michaele Schollhammer. Gościom towarzyszyli zamojscy radni z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej dr Leszkiem Batalią na czele, dr Krystyna Chudziak, Ireneusz Godzisz, Mariusz Paszko, Tomasz Hałasa, Wiesław Nowakowski.
Wizyta w szpitalu rozpoczęła się od spotkania z kierownictwem placówki i grupą ordynatorów. Dyrektor Andrzej Mielcarek przedstawił gościom historię budowy szpitala, jego obecne wyposażenie, kadrę medyczną palcówki, zaprezentował także dane mówiące o liczbie hospitalizowanych pacjentów, ilości udzielanych porad oraz wykonywanych w szpitalu operacji i zabiegów oraz miejscach, które przyznawano szpitalowi w rankingach placówek ochrony zdrowia. Dyrektor zwrócił szczególną uwagę gości na obchodzący jubileusz Oddział Kardiologii, zakres jego działalności oraz kwalifikacje kadry oddziału. W swoim wystąpieniu dyrektor Andrzej Mielcarek powrócił do wspomnień sprzed 15 lat, kiedy nawiązywano pierwsze kontakty ze Schwabisch Hall i pierwszego spotkania z dr Walterem Mullerem.
Po wystąpieniu dyrektora goście z Niemiec zadawali pytania dotyczące funkcjonowania szpitala i polskiej publicznej służby zdrowia. Między innymi padło pytanie dotyczące problemów finansowych publicznej służby zdrowia w naszym kraju, a zwłaszcza mechanizmów powstawania jej zadłużenia. Następnie goście oprowadzani przez dyrektorów i ordynatorów rozpoczęli zwiedzanie szpitala. Najpierw odwiedzili Oddział Kardiologii, następnie oddziały Neonatologi, Położnictwa i Chirurgii, które prezentowali prof. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski i dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok .
Podczas spotkania kończącego pobyt w szpitalu dr Wlater Muller podziękował za miłe przyjęcie, jednocześnie podkreślił, że jest pod wielkim wrażeniem postępu jaki dokonał się w zamojskiej medycynie od jego ostatniego pobytu w Zamościu 15 lat temu. Powiedział również, że zaszczytem dla niego było być oprowadzanym po szpitalu przez profesora i docenta.
Dodał także, że sala porodowa w szpitalu, jest tak samo wyposażona jak sala, w której on pracuje w Schwabisch Hall. Generalnie rzecz biorąc szpitalne urządzenia i aparatura jest na europejskim poziomie, to samo można powiedzieć o jego pracownikach.
Dr Muller pocieszył trochę pracowników szpitala mówiąc, że problemy finansowe to nie tylko nasza specjalność, a mają one charakter międzynarodowy. Na zakończenie swojego wystąpienia dr Muller stwierdził, że należy zintensyfikować i pogłębić współpracę miedzy szpitalem „ DIAK” , a szpitalem „ Papieskim”. W trakcie tego spotkania zrodziła się idea utworzenia przez szpitale Centrum Dydaktyczno – Szkoleniowego przy Szpitalu „ Papieskim” im. Przyjaźni Polsko – Niemieckiej. Czy ta idea będzie miała szanse realizacji, pokaże czas.
Powrót do listy

Polityka prywatności