Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Światowy Dzień Wcześniaka 2022

17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Wcześniaka.

Z tej okazji Oddział Neonatologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła w Zamościu włączył się do obchodów Światowego Dnia Wcześniaka.

Wszystkim maluszkom i ich rodzinom życzymy dużo sił,  zdrowia i WYTRWAŁOŚCI!

Personelowi medycznemu dziękujemy za pracę i zaangażowanie przy leczeniu, a często ratowaniu życia dzieci!

Wcześniactwo nie jest chorobą, ale z jego skutkami wiele dzieci mierzy się przez całe życie. Opuszczenie inkubatora szpitalnego to dla wielu z nich dopiero początek tych zmagań.

Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka jest 10 skarpetek, czyli małe kroczki - malutka skarpetka, powieszona obok dziewięciu większych. Ten obraz przedstawia nam światowe statystyki przedwczesnych narodzin. Jedno na 10 dzieci jest wcześniakiem, choć w Polsce te liczby przedstawiają się nieco inaczej – co 14. dziecko rodzi się przed upływem 40. tygodnia ciąży. Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają specjalistycznej opieki szpitalnej, leczenia, a często wieloletniej rehabilitacji. Żeby dorównać swoim rówieśnikom, wcześniak musi włożyć w swój rozwój wiele wysiłku, a personel medyczny i rodzina muszą mu w tym towarzyszyć.

Kolejnym Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka jest kolor fioletowy, który jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. Jest to kolor lubiany przez dzieci, kojarzony z ciepłem, radością i nadzieją, której tak bardzo potrzeba w kontakcie z wcześniakami. Pracownicy Oddziału Neonatologii z nas 17 listopada może założyć coś fioletowego, wyrażając w tym drobnym geście solidarność z wcześniakami, ich rodzicami oraz opiekującymi się nimi lekarzami.

Powrót do listy

Polityka prywatności