Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią 2021

Karmienie naturalne jest najwłaściwszym sposobem żywienia noworodków i niemowląt.

   Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii  i Żywienia Dzieci (ASPGHAN), zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy, a w kolejnych miesiącach wprowadzanie posiłków uzupełniających w osłonie mleka kobiecego.

 Wyłączne karmienie piersią do ukończenia 6. miesiąca życia przynosi korzyści zdrowotne zarówno dziecku jak i matce. Karmienie piersią pozwala wykorzystać naturalne zasoby żywieniowe, redukuje zanieczyszczenie środowiska.

 Światowy Sojusz na Rzecz Karmienia Piersią ustanowił hasło Światowego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią na 2021 rok , które brzmi:”Ochrona karmienia piersią naszą wspólną odpowiedzialnością”.

 Hasło to w dobie pandemii nabiera szczególnego znaczenia i ukazuje jak ważna jest profilaktyka, świadomość, bezpieczeństwo i skuteczność w dążeniu do propagowania karmienia naturalnego.

 Dbajmy i chrońmy zdrowie i życie. Takie działania profilaktyczne jak między innymi szczepienia i karmienie piersią to w obszarze ochrony zdrowia priorytet.

 Właśnie w dobie pandemii rola personelu medycznego nabrała szczególnego znaczenia w zakresie edukacji, promocji i wsparcia działań profilaktycznych, w tym karmienia naturalnego. W naszej pracy mamy wspólny cel- promowanie karmienia piersią jako najlepszego modelu żywienia przynoszącego najwyższe korzyści dziecku, matce, rodzinie, społeczeństwu i środowisku.

 W Szpitalu Papieskim po raz 14 obchodzimy Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Tradycyjnie rozpoczęliśmy obchody w Dniu Matki 26 maja , zakończymy 1 czerwca w Dniu Dziecka.

 Mamy i ich pociechy przebywające na Oddziale Ginekologiczno - Położniczym i Patologii Ciąży oraz na Neonatologii odebrały moc życzeń oraz drobne upominki jak czerwone serduszka z napisem „Kocham Cię Mamo”.

 Jak zwykle serduszka wykonały dzieci z zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej nr 2 im.Henryka Sienkiewicza w Zamościu, pod opieką Pani Joanny Kaczebura. Kącik promocji karmienia piersią przyozdobiła kwiatami kwiaciarnia „Parkowa” .

 Spotkanie przebiegało z zachowaniem zasad epidemiologicznych obowiązujących w okresie pandemii.

 

Barbara Musiej- położna

Powrót do listy

Polityka prywatności