„Przyjazny gabinet”

"Przyjazny gabinet"
- profilaktyka i promocja zdrowia

28 września w Urzędzie Gminy w Starym Zamościu mieszkańcy skorzystali z bezpłatnych porad medycznych udzielanych przez lekarzy specjalistów szpitala „papieskiego”. W akcji uczestniczyło 7 lekarzy, 1 fizjoterapeuta, 10 pielęgniarek i położnych oraz 4 osoby z obsługi. Udzielono ponad 100 porad.
Głównym celem akcji „Przyjazny gabinet” była profilaktyka nowotworów w celu zmniejszenia zachorowalności na raka i wskaźników umieralności oraz lepsze dostosowanie opieki zdrowotnej do populacji osób chronicznie chorych. Pacjenci skorzystali z wizyty u specjalistów z zakresu: laryngologii, ginekologii, onkologii, chorób wewnętrznych, urologii, chirurgii onkologicznej, gastroenterologii i rehabilitacji (fizjoterapii>.
Mieszkańcy gminy wykonywali także podstawowe badania m.in. pomiaru ciśnienia krwi i poziomu cukru. W zakresie prowadzonej profilaktyki były dostępne broszury informacyjne dotyczące m.in. zdrowego trybu życia, problemów starzejącego się społeczeństwa, profilaktyki chorób nowotworowych oraz informacje o programach związanych z chorobami nowotworowymi wykonywanymi przez szpital „papieski” w Zamościu, tj. badania mammograficzne, cytologiczne, wczesnego wykrywania raka prostaty i badania przesiewowe dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego.
Akcja była przeprowadzona we współpracy Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu z Wójtem Gminy Stary Zamość oraz Profilaktyką Lekarza Rodzinnego w Gminie Stary Zamość.

Samodzielnego Publicznego
Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II