Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Rehabilitacja - nowe otwarcie

21 czerwca odbyła się uroczystość oddania do użytku odremontowanego budynku dla potrzeb Oddziału Rehabilitacji oraz podsumowania realizacji projektów przebudowy Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz modernizacji Centralnej Sterylizatornii. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, m.in.: ks. Prałat Adam Firosz Kanclerz Kurii Diecezjalnej (przewodniczył Mszy św.), Arkadiusz Bratkowski Poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Kowalik z-ca dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Stanisław Grzegorczyk z-ca dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, prof. dr hab. n. med. Piotr Majcher Konsultant Wojewódzki ds. Rehabilitacji Medycznej, Marcin Zamoyski Prezydent m. Zamość. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy szpitali, przedstawiciele samorządu, uczelni wyższych i instytucji współpracujących ze szpitalem oraz personel medyczny i administracyjno-techniczny.
Szpital otrzymał na realizację inwestycji środki finansowe z Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego w wysokości ok. 1,5 mln. zł. Inwestycja ta został zrealizowana dzięki Zarządowi Województwa, który jednogłośnie podjął decyzję o przyznaniu środków finansowych na ten cel. O konieczności przeprowadzenia tej inwestycji osobiście zapoznał się Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman oraz Europoseł Arkadiusz Bratkowski. Budynek został odnowiony w całości począwszy od elewacji, dachu i wszystkich pomieszczeń wraz z piwnicami. Zamontowana została nowoczesna winda, która m.in. umożliwi sprawne przewożenie pacjentów między oddziałem a budynkiem głównym. Usytuowanie oddziału na parterze, jak podkreśla ordynator Oddziału Rehabilitacji dr n. med. Krzysztof Mataczyński, jest bardzo korzystne dla pacjentów.
- „Mamy już kolejne plany, żeby wykorzystać przestrzeń wokół tego budynku, tj. przygotować tzw. „ścieżkę zdrowia”. Pacjenci mógłby także być rehabilitowani na zewnątrz. Jestem przekonany, że dyrektor szpitala wesprze nas w tym kolejnym pomyśle. Istotne jest, że ta inwestycja jest wyraźnym sygnałem, iż w szpitalu widzi się potrzebę istnienia naszego oddziału. I nadal inwestuje w nasz rozwój. Mimo trudności finansowych Oddział Rehabilitacji jest niezwykle potrzebny dla pacjentów z tego regionu. Jesteśmy drugim, oprócz Lublina, ośrodkiem pod względem możliwości i kadry specjalistów. Niezmiernie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, począwszy od Marszałka Województwa, dyrekcję szpitala i wszystkie służby administracyjno - techniczne”- mówi ordynator Mataczyński.
- „Nie przypuszczałem, że uda się z takiej ruiny zrobić takie „cacko”. Jeszcze nie tak dawno budynek odstraszał swym wyglądem, a teraz wraz z odnowionym budynkiem głównym szpitala tworzy piękny kompleks”.„Wszystkie działania podejmowane w szpitalu mają służyć lepszemu wykorzystaniu bazy szpitala, w szczególności w zakresie dziedzin, które obecnie są najbardziej deficytowe a mianowicie: onkologii, intensywnej terapii i rehabilitacji. Temu celowi służy powiększenie Oddziału Anestezjologii I Intensywnej Terapii jak również przeniesienie Oddziału Rehabilitacji do nowego budynku w pełni wyposażonego i stwarzającego lepsze warunki dla pacjentów rehabilitowanych”.
Na miejsce dotychczasowego Oddziału Rehabilitacji będzie przeniesiony Oddział Onkologii Klinicznej. Decyzja o takim rozwiązaniu podyktowana została ze względu na zwiększającą się stale liczbę pacjentów onkologicznych. Obecnie Oddział Onkologii Klinicznej liczy 19 łóżek, a po przeniesieniu będzie miał ich ponad 30. Dyrekcja szpitala decydując się na przeniesienie oddziału onkologii kierowała się przede wszystkim poprawieniem jakości leczenia i komfortu pacjentów przez stworzenia godnych i ludzkich warunków dla pacjentów, którzy obecnie z braku miejsc w salach leżą na „dostawkach” na korytarzu oddziału. Nadzór administracyjno-techniczny nad inwestycją sprawowała z-ca dyrektora Bernarda Petryk przy pomocy kierowników Romana Kapicy i Mirosława Brzozowskiego a wzorowy nadzór inspektorski nad całą inwestycją pełnił inż. Ryszard Władyga z Działu Technicznego.

Specjalizujemy się w ciężkich przypadkach
Na Oddział Rehabilitacji trafiają różni pacjenci. Zasadą jest jednak, że te osoby, które wymagają wysoko specjalistycznej rehabilitacji są kierowani do naszego szpitala. Oddział posiada wykwalifikowaną kadrę medyczną przygotowaną do prowadzania takich przypadków oraz odpowiednie możliwości prowadzenia rehabilitacji. Oddział powiązany jest z Zakładem Rehabilitacji wyposażonym w gabinety zabiegowe. - „Specjalizujemy się w rehabilitacji ciężkich pacjentów. Jesteśmy ośrodkiem specjalistycznym i przyjmujemy pacjentów z różnych ośrodków z Województwa Lubelskiego. Dla przykładu mogę podać pacjenta, który trafił do nas z ośrodka oparzeń z Łęcznej. Był po przeszczepach skórnych. Powierzania oparzeń sięgała ponad 57% powierzchni ciała. W miejscu przeszczepów skórnych były liczne i rozległe odleżyny. Po trzech miesiącach intensywnej rehabilitacji pacjent o własnych siłach stanął na nogi po wielu miesiącach leżenia na łóżku szpitalnym. Pacjent nie był w stanie uwierzyć w to, że w tak szybkim tempie doszedł do zdrowia”. - mówi Ordynator Mataczyński.
Oddział przyjmuje ok. 700 pacjentów rocznie. W Oddziale Rehabilitacji wyodrębniony jest 22 łóżkowy pododdział rehabilitacji neurologicznej oraz 8 -io łóżkowy oddział rehabilitacji ogólnej na który, trafiają pacjenci głównie po urazach w obrębie narządu ruchu rzadziej ze zmianami zwyrodnionymi stawów.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności