Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Praktycznie z nadciśnieniem tętniczym

Praktyczne aspekty postępowania w nadciśnieniu tętniczym to temat konferencji, która odbywa się 13 kwietnia w Zamościu. Organizatorem warsztatów był Oddział Zamojski Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Oddział Kardiologiczny Naszego Szpitala. Wśród prelegentów wystąpili: prof. dr hab. Andrzej Januszewicz, prof. dr. hab. Krzysztof Marczewski, dr. hab. Andrzej Kleinrok, dr Paweł Dąbrowski, dr Aleksander Prejbisz, dr Robert Małek oraz dr Iwona Ciuba. W spotkaniu udział wzięli lekarze specjaliści kardiolodzy oraz interniści, a także lekarze POZ.
– „Bardzo wiele osób cierpi z powodu nadciśnienia tętniczego. Jest to choroba cywilizacyjna i obowiązek jej leczenia spada na wiele elementów systemu ochrony zdrowia począwszy od gabinetów lekarzy rodzinnych, lekarzy specjalistów, a skończywszy na leczeniu szpitalnym. Przygotowaliśmy te warsztaty głównie dla tych właśnie lekarzy. Mogą się oni dziś spotkać z wybitnym specjalistą hipertensiologiem prof. dr hab. Andrzejem Januszewiczem. Pan Profesor jest autorytetem w tej dziedzinie. Konferencja składa się z dwóch części: diagnostyka i leczenie niefarmakologiczne oraz leczenie farmakologiczne konkretnych pacjentów, zwłaszcza obciążonych dodatkowymi chorobami”. – mówi dr. hab. n. med. Andrzej Kleinrok, ordynator Oddziału Kardiologicznego.
– „Pomysłem moim i doktora Kleinroka było stworzenie zajęć warsztatowych, na których w wąskim gronie omówimy zasady diagnostyki leczenia nadciśnienia tętniczego oraz powiemy o najbardziej praktycznych i sprawdzalnych w praktyce, i przekażemy to lekarzom praktykom. Diagnostyka leczenia nadciśnienia tętniczego musi być prowadzona rozważnie ze względu na rozpowszechnienie tego schorzenia, jak również na koszty, które są ograniczone w praktyce lekarza POZ. Dlatego u większości chorych diagnostyka powinna obejmować badania podstawowe i dopiero później rozszerzana kiedy podejrzewamy wtórną postać nadciśnienia tętniczego” – mówi prof. dr hab. Andrzej Januszewicz, kierownik Klinki Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii w Warszawie (b. Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, członek Polskiej Akademii Nauk). I dodaje, że z Zamojską Kardiologią współpracuje już od wielu lat. – „Znam ją od 1994 roku, kiedy została stworzona przez Pana Profesora Kleinroka. Zamojski ośrodek kardiologiczny oceniam znakomicie. Ciągle się rozwija, rozbudowuje i jest w pełni nowoczesnym ośrodkiem krajowym i europejskim. I to jest powodem, że tak blisko ze sobą współpracujemy”.
Współorganizatorem konferencji był Oddział Zamojski PTK. – „Naszym głównym zadaniem jest zwiększanie świadomości o nadciśnieniu tętniczym zarówno wśród pacjentów i lekarzy, a także przybliżenie możliwości leczenia tej choroby. Możliwości te ulegają zresztą ciągłym zmianom i oprócz leczenia farmakologicznego mamy do dyspozycji leczenie zabiegowe. To spotkanie za główny cel przyjęło omówienie standardów leczenia na konkretnych przykładach. Takie przedstawienie jest bardzo pożyteczne dla lekarzy, którzy tu dziś przyjechali. Na co dzień nie mają oni czasu na przeglądanie wielu dokumentów naukowych”. - podkreśla dr n. med. Paweł Dąbrowski, Przewodniczący Oddziału Zamojskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, z-ca ordynatora Oddziału Kardiologicznego.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności