Dłuższy urlop macierzyński

18 marca 2013 roku o godz. 2:15 na świat przyszła piękna i zdrowa Monika (waga 4,450 kg, dł. 58 cm), która najprawdopodobniej będzie mogła cieszyć się z przedłużonej opieki macierzyńskiej swojej mamy. Pani Halina Lipiec (zam. Kolonia Cześniki, gm. Sitno), szczęśliwa mama Moniki oraz jej rodzeństwa (Martynki, Malwiny i Mai) jest zadowolenia z tego, że będzie miała taką możliwość.
– Bardzo się cieszę, że będę miała prawo wyboru pozostania z moją córeczką dłużej. To na pewno wpłynie na wzmocnienie naszej więzi emocjonalnej”. – podkreśla Pani Halina. W pierwszym kwartale 2013 roku przyszło na świat w naszym szpitalu 325 dzieci (1 stycznia - 17 marca).
Rodzice, którym dzieci urodziły się po 18 marca mogą planować wydłużony urlop macierzyński. Takie rozwiązanie przewiduje projekt przepisów o wydłużeniu tego urlopu do roku czasu. Projekt nie obejmuje jednak wszystkie dzieci urodzone w 2013 roku, tylko te które urodziły się po 18 marca. Jest to spowodowane planowanym terminem wejścia w życie tego prawa, które ma obowiązywać od 1 września. Zatem obejmie wszystkich, którzy 1 września będą mieli prawo do urlopu macierzyńskiego. Wystarczy, że osoba korzystająca z urlopu macierzyńskiego w dniu 1 września będzie w ostatnim tygodniu urlopu i wówczas będzie miała prawo przedłużyć urlop macierzyński o kolejne pół roku.