Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia

ŚLADAMI PAPIEŻA JANA PAWŁA II
25-27 maja 2012 r. pracownicy naszego Szpitala wraz z ks. Jackiem Kanią - Kapelanem, po raz drugi, uczestniczyli w pielgrzymce „Śladami Papieża Jana Pawła II”, połączonej z 88 Ogólnopolską Pielgrzymką Służby Zdrowia na Jasnej Górze.
Pierwszym punktem pielgrzymki była Kalwaria Zebrzydowska, do której pielgrzymował od dzieciństwa Papież Jan Paweł II. Tam, w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej wzięliśmy udział we Mszy Św., której przewodniczyłem. Następnie udaliśmy się pieszo Dróżkami Męki Pańskiej, wkomponowanymi w malowniczy krajobraz beskidzki, w czasie wędrówki modliliśmy się śpiewając Litanię Loretańska i pieśni maryjne. Z Kalwarii pojechaliśmy do Wadowic - miasta, w którym urodził się i wychował Karol Wojtyła. W Wadowicach zwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania NMP, w której młody Karol służył do Mszy Św. Mieliśmy również okazję ucałować chrzcielnicę, w której był ochrzczony nasz Rodak. Zwiedziliśmy Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także więzi łączące Papieża z Wadowicami. Na koniec pobytu w Wadowicach wszyscy udaliśmy się do cukierni, ze znanymi już prawie na całym świecie wadowickimi kremówkami.

Przed przyjazdem do Częstochowy zwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, które związane jest z życiem i działalnością św. siostry Fustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Tam, po modlitwie przy relikwiach Św. Faustyny wszyscy udaliśmy się do nowopowstałego Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", do którego trafiły relikwie Jana Pawła II. Najcenniejszą z nich jest krew pobrana Papieżowi podczas jednego z ostatnich badań, przed śmiercią. W Sankturaium znajduje się także płyta z grobu Jana Pawła II, pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Na płycie umieszczony został relikwiarz w formie otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża. Finalnym punktem sobotniego dnia był Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a następnie niezapomniana, wieczorna Droga Krzyżowa na Wałach Jasnej Góry, prowadzona przez pracowników służby zdrowia.

W niedzielę odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Metropolity Częstochowskiego Abp Wacława Depo, który wygłosił homilię skierowaną do pracowników służby zdrowia. Msza, w której uczestniczyły delegacje służby zdrowia z całej Polski, kończyła Ogólnopolską Pielgrzymkę Służby Zdrowia.

W czasie pobytu w Częstochowie spotkaliśmy się z Arcybiskupem, podczas którego mieliśmy okazję wręczyć Jego Ekscelencji zaproszenie na uroczystości związane z obchodami rocznicy wizyty naszego Papieża w Zamościu oraz wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II do Szpitala.

W drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy Park Miniatur „Złota Góra” mieszczący się w starym kamieniołomie, u wrót malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie podziwialiśmy miniaturki 16 najsłynniejszych sanktuariów Europy i świata. Do Zamościa wróciliśmy pełni wrażeń oraz wzbogaceni duchowo. Mamy nadzieję, że wspólne wyjazdy do Częstochowy w dniu Pielgrzymki Służby Zdrowia, staną się coroczną tradycją naszego Szpitala.

Pielgrzymi z ks. Jackiem