Etyczny wymiar badań medycznych

29 maja w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu odbyło się inauguracyjne posiedzenie komisji bioetycznej. Inicjatorem spotkania był dr inż. Jan Andreasik, Rektor Uczelni. Przewodniczącym nowo powołanej Komisji Bioetycznej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji został dr n. med. Michał Słomian, z-ca Ordynatora Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Komisja będzie zajmowała się m.in. rozpatrywaniem wniosków o wyrażenie opinii o projekcie eksperymentu medycznego oraz wydawaniem uchwał zawierających opinie dotyczące eksperymentów medycznych. W skład komisji wchodzi 11 członków, m.in. przedstawiciel właściwej okręgowej rady lekarskiej, lekarze specjaliści, przedstawiciele innego zawodu: duchowny, filozof, prawnik, farmaceuta i pielęgniarka. Komisja bioetyczna powoływana jest na okres kadencji, która trwa 3 lata.