Wizualizacja endoskopowa oka

Przeprowadzenie zabiegu witrektomii z użyciem wizualizacji endoskopowej.
Wizualizacja endoskopowa oka
Z dr med. Waldemarem Kędziorą, Ordynatorem Oddziału Okulistycznego, rozmawia Ryszard Pankiewicz, Rzecznik Szpitala.

Panie Ordynatorze, w Oddziale Okulistycznym po raz pierwszy został przeprowadzony zabieg witrektomii tylnej z opcjonalnym użyciem wizualizacji endoskopowej.
- Tak. Zabieg taki przeprowadziłem wraz dr Beata Gumieniak-Goch oraz pielęgniarki Ewy Rycaj.

Czy może opisać Pan ten zabieg?
- Zabiegi witrektomii tylnej polegają na wykonywaniu mikromanipulacji wewnątrz oka (ciało szkliste, siatkówka) poprzez wykonanie 3 małych otworów w twardówce oka (20G, 23G lub 25G). Przez jeden z otworów podawany jest stale płyn do oka, dwa kolejne służą do wprowadzenia światłowodu do wnętrza oka oraz mikro narzędzi. Obserwacja odbywa się poprzez źrenicę oka przy użyciu odpowiednich soczewek i mikroskopu. W ten sposób usuwa się krwotoki wewnątrzgałkowe, ciała obce wewnątrzgałkowe, wysięk zapalny przemieszczone soczewki naturalne lub sztuczne podczas operacji zaćmy. Metoda ta jest również używana do operacji odklejonej siatkówki.

Rozumiem, że zabiegi witrektomii z użyciem wizualizacji endoskopowej to nowa metoda wprowadzana w oddziałach okulistycznych.
- Obecnie trwają próby zastosowania technik endoskopowych do operacji witrektomii. Wówczas wizualizacja podczas zabiegu odbywa się poprzez endoskop i monitor. Może to być użyteczne w celu uwidocznienia tych obszarów oka, które nie są widoczne poprzez źrenicę oraz w przypadkach braku przezierności w obrębie źrenicy (bielmo rogówki, zaćma). Techniki endoskopowe nigdzie w świecie nie są stosowane standardowo lecz ciągle raczej eksperymentalnie. Również w Polsce nieliczne ośrodki próbują stosować podobne rozwiązania.

Na czym polegał zabieg z zastosowaniem tej techniki?
- Zabieg wykonany u nas polegał na wykorzystaniu endoskopii do oceny położenia sztucznej soczewki przy zmętnieniu torebek soczewki i następnie usunięciu zmętnień. Oceniono również część płaską ciała rzęskowego, która nigdy nie jest widoczna przeźrenicznie.

Dziękuję za rozmowę.