Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Pierwsze iniekcje do ciała szklistego

Oddział Okulistyczny poddał iniekcji pierwszych pacjentów

17 kwietnia w Oddziale Okulistycznym naszego Szpitala wykonano pierwsze iniekcje do ciała szklistego w oczach ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (tzw. AMD –AgeRelatedMacularDegeneration). Iniekcje wykonano z jedynego, dostępnego na rynku leku okulistycznego –Lucentis (Ranibizumab). Iniekcja polega na podaniu niewielkiej ilości leku poprzez nakłucie gałki ocznej cienką igłą 29G w znieczuleniu kropelkami.

W sumie lek podano 4 pacjentom, 3 pacjentom z AMD i 1 pacjentowi z obrzękiem plamki po brachyterapii (leczenie napromienianiem z powodu czerniaka naczyniówki). Pierwsze iniekcje wykonywał zespół w składzie: dr med. Waldemar Kędziora, dr Ewa Teresińska, piel. Ewa Samborska-Mróz i piel. Katarzyna Pachla.
– „Zamierzamy w tym roku wykonać 40 iniekcji z Lucentisu, przede wszystkim pacjentom z AMD. Kwalifikacja do leczenia odbywa się po skierowaniu pacjenta do Oddziału Okulistycznego i kwalifikacji do leczenia po wykonaniu specjalistycznych badań – OCT (Optyczna Tomografia Komputerowa Siatkówki Oka) i FA (fluoroangiografia). Zabiegi wykonywane będą w trybie hospitalizacji 1 dnia i są refundowane przez NFZ”. – mówi dr Kędziora, Ordynator Oddziału Okulistycznego.
AMD jest chorobą zwyrodnieniową siatkówki oka uszkadzającą widzenie centralne, które jest potrzebne do wykonywania precyzyjnych czynności – czytanie, rozpoznawanie twarzy, prowadzenie samochodu. Choroba przebiega bez dolegliwości bólowych i dotyczy ludzi po 50 roku życia. Rozróżniamy dwie postacie choroby – postać suchą, rozwijającą się powoli i postać wysiękową przebiegającą szybko i znacznie pogarszającą widzenie. W postaci suchej nie ma skutecznego leczenia. W postaci wysiękowej znane są sposoby leczenia w kolejności ich wprowadzania – leczenie laserowe, PDT (PhotodynamicTherapy – terapia fotodynamiczna z zastosowaniem selektywnie gromadzącego się w nieprawidłowych tkankach barwnika Visudyny i następowym naświetlaniem tych tkanek laserem w celu ich zniszczenia), iniekcje dogałkowe z leków tzw. anty-VEGF (Macugen, Avastin, Lucentis). Leki te podane do oka hamują rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych pod siatkówką oka w plamce. VEGF, czyli naczyniowo-śródbłonkowe czynniki wzrostu są odpowiedzialne za powstanie oraz postęp wysiękowej postaci AMD. Najbardziej skutecznym dostępnym na rynku lekiem w chwili obecnej jest Lucentis. Jest on zarejestrowany do leczenia okulistycznego. Ze względu na jego wysoką cenę niektóre ośrodki podają poza wskazaniami podobny lek – Avastin, który jest o wiele tańszy.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności