Cukrzyca - problem interdyscyplinarny

Konferencja szkoleniowo-naukowa
Cukrzyca - problem interdyscyplinarny cz. V
W dniach 17-18 lutego 2012 roku w Zamościu odbyła się piąta ogólnopolska konferencja szkoleniowo-naukowa pod stałym tytułem "Cukrzyca - problem interdyscyplinarny". Wykłady, jak zwykle, głosili wybitni specjaliści z całego kraju.
W konferencji uczestniczyli diabetolodzy, lekarze specjaliści różnych dziedzin oraz lekarze POZ z całej Polski. Kierownikiem naukowym był Konsultant Wojewódzki ds. Diabetologii dr n. med. Grzegorz Dzida, zaś patronat honorowy objęli Prezydent m. Zamościa – Marcin Zamoyski oraz Dyrektor SP Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu – dr Andrzej Mielcarek. Nad organizacją całości konferencji czuwała dr Elżbieta Kramarczuk, kierująca Poradnią Diabetologiczną szpitala "papieskiego".
– „Każdego roku przybywa nam uczestników. Podczas pierwszej konferencji udział wzięło 82 osoby, a obecnie na konferencję przyjechało ok. 280 osób. Cieszy fakt tak dużego zainteresowania coraz szerszego grona lekarzy z całej Polski. Jest to jedyna tego typu konferencja na tzw. „ścianie wschodniej”. Otrzymuję też wiele ciepłych słów gratulacji za organizację, atmosferę i poziom merytoryczny. Konferencja zawsze kończy się koncertem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, na który zawsze czekają stali uczestnicy konferencji”. – mówi dr Kramarczuk.
W ramach konferencji wygłoszone zostały następujące wykłady:
Leczenie skojarzone w cukrzycy – zasady. - prof. dr hab. n. med. Janusz Gumprecht, Klinika I Katedra Chorób Wewnętrznych Diabetologii i Nefrologii ŚUM Zabrze;
Nowoczesna insulina. - Rektor AM w Białymstoku prof. dr hab. n. med. Adam Krętowski, Klinika Diabetologii i Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Szpital Uniwersytecki Białystok;
Stany przedcukrzycowe i cukrzyca u dzieci i młodzieży – Zasady rozpoznawania – wskazania do metforminy. - dr n. med. Agnieszka Szadkowska Klinika Pediatrii Onkologii Hematologii i Diabetologii UM Łódź;
Od polineuropatii do stopy cukrzycowej zasady postępowania. - dr n. med. Grzegorz Rosiński, Klinika Gastroenterologii i Przemiany Materii WUM Warszawa;
Nadciśnienie tętnicze a cukrzyca jak leczyć prawidłowo. - prof. hab. dr n. med. Artur Mamcarz III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WUM Warszawa;
Co nowego w Diabetologii – doniesienia ze zjazdów i konferencji. - dr n. med. Grzegorz Dzida, Klinika Chorób Wewnętrznych LUM Lublin;
Zasady wystawiania recept na leki refundowane. - mec. Wojciech Idaszek, Zespół Radców Prawnych NIL;
Alkohol a cukrzyca i choroby układu krążenia za i przeciw. - prof. hab. dr n. med. Artur Mamcarz, dr hab. n. med. Janusz Krzymień;
Systemy monitorowania glikemii we krwi znaczenie praktyczne. Wykorzystanie nowych technologii. - dr hab. n. med. Janusz Krzymień, Klinika Gastroenterologii i Przemiany Materii WUM Warszawa;
Znaczenie edukacji w I etapie leczenia cukrzycy. - dr n. med. Mariusz Tracz, Klinika Gastroenterologii i Przemiany Materii WUM Warszawa.

SP Szpitala Wojewódzkiego
im. Papieża Jana Pawła II