Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Tromboliza w leczeniu udaru mózgu

Na Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu zastosowano trombolizę, nowoczesną metodę leczenia wczesnej fazy udaru niedokrwiennego mózgu. Terapii został poddany mieszkaniec Zamościa Czesław Magryta (l. 67), który przeszedł skutecznie leczenie trombolityczne.
Pacjent został przywieziony do szpitala w trybie pilnym z niedowładem połowiczym prawostronnym i afazją ruchową oraz centralnym porażeniem nerwu twarzowego prawego. – „Po podaniu leku następnego dnia poczułem, że niedowład ręki i nogi oraz zaburzenia mowy ustąpiły. Wszystko wróciło do normy. Czuję się dobrze.” – mówi.
W wykonaniu tej procedury ważne jest, aby w czasie 4,5 godz. (okno terapeutyczne) od wystąpienia objawów udaru niedokrwiennego mózgu, pacjent miał podany lek o udowodnionej skuteczności w udrażnianiu zamkniętych tętnic doprowadzających krew do mózgu. Pacjentowi podaje się rekombinowany tkankowy aktywator plazminogenu (rt-PA, alteplaza), który spełnia kryteria leku o skuteczności udowodnionej w badaniach klinicznych. Badania wskazują, że lek powoduje niewielkie działania niepożądane, pod warunkiem zastosowania go w okresie wczesnego wystąpienia objawów udaru niedokrwiennego mózgu.
– „Podjęcie na naszym oddziale nowej procedury leczenia pacjentów poprzez leczenie trombolityczne, jest przede wszystkim darem dla pacjenta, którego wcześniej nie było. Poza tym jako szpital dołączymy do ośrodków, które już tę metodę stosują i będziemy również mogli własne doświadczenia i spostrzeżenia dołączyć do badań nad tą metodą. Oczywiście aby ta metoda była skuteczna dla pacjenta najważniejsze jest zdiagnozowanie udaru niedokrwiennego mózgu w jego wczesnym stadium, ponieważ tylko wówczas podjęcie leczenia trombolizą ma sens i jest skuteczne dla pacjenta. Cieszy mnie fakt, że tę procedurę podjęliśmy. I to skutecznie. Pacjent, któremu zastosowaliśmy trombolizę, w bardzo szybkim czasie doszedł do dobrej kondycji. Liczę na to, że będą do nas trafiali pacjenci, u których będzie wykryty udar niedokrwienny mózgu w jego wczesnym stadium, ponieważ mamy już wdrożoną metodę dającą życie w takich przypadkach”. – mówi dr n. med. Ewa Wierzchowska-Cioch, Ordynator Oddziału.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności