Księgozbiór powiększony

15 kwietnia odbyło się uroczyste przekazanie Filii Bibliotecznej nr 5 Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego książek zakupionych dla Szpitala przez Fundację Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, dla potrzeb pacjentów oraz pracowników szpitala. Fundacja zorganizowała oraz sfinansowała zakup 86 książek na kwotę 3 tys. złotych. Połowa tej kwoty została przeznaczona na zakup literatury pięknej, druga zaś na pozycje z dziedzin medycznych. Lista tytułów, szczególnie z dziedzin medycznych, była uzgodniona pomiędzy Szpitalem a Książnicą Zamojską.
Książki zostały opatrzone informacją o darczyńcy oraz zostały zapisane w inwentarzu Filii Bibliotecznej jako własność Szpitala. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Danuta Kawałko, dyrektor Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, Jadwiga Machulewska dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zamość, Bogdan Kawałko, prezes zarządu Fundacji SPSW im. Papieża Jana Pawła, dr Ryszard Piasecki wiceprezes zarządu Fundacji oraz Andrzej Mielcarek, dyrektor Szpitala.
Podczas uroczystości dyrektor Danuta Kawałko, przekazując podziękowania na ręce Andrzeja Mielcarka, zwróciła szczególną uwagę na funkcjonowanie Filii na terenie Szpitala. –„W imieniu własnym oraz czytelników Książnicy składam serdeczne podziękowania za przekazane książki, które wzbogacą zasoby Filii Bibliotecznej nr 5. Ofiarowanie zbiorów, jak również użyczanie lokalu na potrzeby tejże biblioteki świadczą o docenieniu znaczenia książki w procesie terapii pacjentów Szpitala oraz jako warsztatu dla kadry medycznej.
Dzięki codziennym wizytom bibliotekarza na Oddziałach Szpitala książki dostarczane są bezpośrednio pacjentom. Uniwersalny charakter zasobów biblioteki pozwala także na korzystanie z jej usług społeczności zamościan, mieszkających w rejonie oddziaływania placówki. Potwierdza to tym bardziej zrozumienie roli książki w wychowywaniu społeczeństwa ludzi mądrych i odpowiedzialnych, dobrze rozumiejących siebie i innych oraz umiejących mądrze decydować. Dobre funkcjonowanie tej placówki możliwe jest dzięki wsparciu udzielanemu przez Dyrekcję Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Jesteśmy wdzięczni, że w tym miejscu Książnica Zamojska znalazła swoje miejsce. Staramy się, ze swojej strony, zapewnić fachową i miłą obsługę wszystkim czytelnikom”.
Dyrektor Andrzej Mielcarek zaznaczył, że tego typu projekty są niezwykle ważne dla Szpitala ponieważ głównym celem działalności lecznicy jest leczyć pacjentów. -„Pragnę wyrazić wdzięczność zarówno dla Książnicy, która wsparła organizacyjnie zakup woluminów, a także Fundacji za różnego rodzaju pomoc oraz inicjatywy i przedsięwzięcia wspierania naszego Szpitala w jego dotychczasowej działalności. Pomoc ta jest niezmiernie ważna ponieważ w trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się szpital, nie byłby w stanie zorganizować i sfinansować wielu ważnych inicjatyw, które służą pacjentowi oraz pracownikom Szpitala. Taką inicjatywą jest także zakup książek. Dziękuję za dotychczasowe wsparcie i kolejne działania”.
Filia Biblioteczna nr 5 rozpoczęła swoją działalność w 1997 roku. Od początku swojego istnienia zlokalizowana jest na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II. Księgozbiór biblioteki liczy ogółem 8 500 jednostek. Większość zbiorów to literatura piękna dla dorosłych. W zasobach biblioteki znajdują się również pozycje z zakresu literatury dziecięcej oraz popularnonaukowej. Czytelnicy mogą też korzystać z księgozbioru podręcznego – ze słowników, leksykonów, atlasów, wydań encyklopedycznych z różnych dziedzin nauki. Posiadana przez Filię literatura niebeletrystyczna to w większości wydawnictwa medyczne, z których korzystają pracownicy szpitala, a także studenci zamojskich uczelni. Oprócz książek, użytkownicy mogą skorzystać z czasopism, także medycznych. Ok. 17% zbiorów to książki o charakterze naukowym, przekazane bibliotece przez Szpital i Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr Medycznych w Zamościu. Do dyspozycji Czytelników pozostaje też stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu.
W 2010 roku w Bibliotece Filialnej zarejestrowano 913 czytelników, w tym 160 pacjentów przebywających w oddziałach szpitala. Lokalizacja Filii jest również bardzo dogodna dla mieszkańców tej części miasta, chętnie odwiedzających placówkę. W Bibliotece zarejestrowano 5 769 odwiedzin czytelników. Użytkownicy wypożyczyli na zewnątrz ogółem 14 600 jednostek zbiorów, z tej liczby 69% to wypożyczenia literatury pięknej dla dorosłych. Biblioteka udostępniła także 322 jednostki w systemie prezencyjnym – na miejscu. Książki można wypożyczać od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 oraz pierwsze soboty miesiąca w Filii Bibliotecznej.