Po raz czwarty w elitarnym gronie

W dniu 22 października 2010 r. odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu Akredytacyjnego oraz Certyfikatu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji wg normy PN-ISO/IEC 27001:2007 Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele duchowieństwa, jednostek administracji publicznej, władz samorządowych, ochrony zdrowia, instytucji współpracujących ze szpitalem oraz pracownicy. Wśród licznie zgromadzonych gości pojawili się m.in. JE ks. bp Wacław Depo Ordynariusz Diecezji, Jerzy Hennig dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia z Krakowa, Arkadiusz Bratkowski Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Zbigniew Orzeł dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Grzegorz Grabka prezes zarządu TŰV Rheinland Polska.
Uroczystość poprzedzona była mszą świętą odprawioną o godz. 12.00 w Kaplicy Szpitalnej, której przewodniczył ks. Biskup Wacław Depo. Podczas uroczystości zostały także wręczone wyróżnionym pracownikom odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony Zdrowia” nadane przez Ministra Zdrowia na wniosek Marszałka Województwa Lubelskiego. Odznaki otrzymali: Badach Leszek, Baran Kazimierz, Cieśla Robert, Ciurysek Ryszard, Czwal Zdzisław, Czaplińska Lucyna, Dziuba Dariusz, Dziura Tadeusz, Frajnt Maria, Furlepa Alina, Gryn Andrzej, Huk Teresa, Jurkiewicz Ryszard, Kancerz Andrzej, Kiecana Mieczysław, Komisarczuk Czesław, Kostrubiec Maria, Kość Jadwiga, Kożuszek Kazimiera, Kulczyńska Elżbieta, Lewusz Krystyna, Nizio Maria, Oryszczak Helena, Paprocka Mariola, Sałach Józef, Słoma Jadwiga, Smarkala Mieczysław, Sokołowska Barbara, Stępień – Wilczek Wiesława, Stopa Władysław, Szarafin Andrzej, Szulga Stanisław, Tor Ryszard, Twarowska – Tracz Anna, Tys Stanisława, Wnuk Lech, Wrońska Grażyna, Zarębski Edward, Zawiślak Czesław, Ziółkowski Jacek, Zwolan Józef.
Procedura akredytacyjna została przeprowadzona na mocy Porozumienia o udziale w projekcie „Wsparcie procesu akredytacji zakładów opieki zdrowotnej” zawartego 29 września 2009 roku w Krakowie pomiędzy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia a Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Projekt był współfinansowany ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – wzmacnianie potencjału zdrowia osób pracujących oraz poprawa jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz podniesienie jakości zarządzania w ochronie zdrowia. Wizyta akredytacyjna odbywała się w dniach 12-14 maja 2010 roku. Poprzednie miały miejsce w latach 2001, 2004 i 2007. Każdy szpital posiadający akredytację należy do elitarnego grona szpitali, których kompetencje do świadczenia opieki o wysokiej jakości zostały potwierdzone w sposób obiektywny.
Wdrożenie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacją przyniesie szpitalowi wiele korzyści, m.in.: niezależną gwarancję wewnętrznych narzędzi kontroli i spełnienia wymogów zarządzania korporacyjnego i ciągłości działania; niezależne potwierdzenie przestrzegania odpowiednich przepisów i prawa; podniesienie konkurencyjności, ponieważ jest zgodna z wymogami kontraktów i przekonuje pacjenta, że bezpieczeństwo jego informacji jest celem nadrzędnym; niezależnie weryfikuje prawidłową identyfikację i ocenę czynników ryzyka oraz zarządzanie nimi w Szpitalu w trakcie formalizowania procesów, procedur i dokumentacji ochrony informacji; potwierdza troskę o ochronę informacji ze strony Zarządu Szpitala.
Należy podkreślić, że szpital posiada nie tylko Certyfikat Akredytacyjny, ale także wdrożone systemy zarządzania jakością: System Zarządzania Jakością - ISO 9001:2000, z uwzględnieniem rentgenodiagnostyki i radiologii zabiegowej, System Zarządzania Środowiskowego - ISO 14001, System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy - PN-N 18001, System Zarządzania HACCP, Certyfikat Zarządzania Bezpieczeństwem Informacją - ISO/IEC 27001. Szpital uzyskał także Certyfikat Szpital Przyjazny Dziecku przyznany przez oceniający Szpitale Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Obecnie w szpitalu działa Zintegrowany System Oceny Jakości.