Audity zewnętrzne już po raz piąty

W okresie od 23 do 25 czerwca i od 29 do 30 lipca 2010 r. w Szpitalu odbył się kolejny, już po raz piąty zewnętrzny audit obejmujący proces auditowania i certyfikacji w zakresie:
1. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością wg ISO 9001:2008 – I audit w nadzorze (po ponownej certyfikacji);
2. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Środowiskowego wg ISO 14001:2004 – audit dla ponownej certyfikacji;
3. Zintegrowanego Systemu Zarządzania BHP PN-N 18001:2004 – I audit w nadzorze;
4. Zintegrowanego Systemu HACCP wg CAC/RCP 1-1969, Rew. 4 (2003) – II audit w nadzorze.
5. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji wg ISO 27001:2007 – audit certyfikacyjny.
Certyfikacja dotyczyła:
- w zakresie - ISO 9001:2008, ISO 18001:2004, PN-ISO/IEC 27001:2007:
Usług medycznych stacjonarnych i ambulatoryjnych tj.: diagnostyka, leczenie, pielęgnowanie, rehabilitacja, profilaktyka i promocja zdrowia oraz dydaktyka.
- w zakresie - ISO 14001:2004:
Usług medycznych stacjonarnych i ambulatoryjnych oraz sterylizacji. Podcertyfikat – Usługi pralnicze oraz zbieranie odpadów medycznych.
- w zakresie - HACCP według CAC/RCP:
Przygotowania i dystrybucji w systemie tacowym posiłków dla pacjentów Szpitala oraz sprzedaży konsumenckiej w bufecie.
Należy podkreślić, że w Szpitalu działa zintegrowany system zarządzania uwzględniający:
- Zintegrowane Przeglądy Zarządzania,
- Zintegrowane podejście do auditów wewnętrznych,
- Zintegrowane podejście do polityki i celów,
- Zintegrowane podejście do procesów systemowych,
- Zintegrowaną dokumentację,
- Zintegrowane podejście do działań doskonalących (korekcje, działania korygujące, pomiary, ciągłe doskonalenie),
- Zintegrowane podejście do planowania,
- Kompleksowe wsparcie i odpowiedzialność kierowniczej kadry Szpitala.
Mając powyższe na uwadze Audytorzy Jednostki Auditującej, w tym roku po raz pierwszy tak zaplanowali przeprowadzenie auditu zewnętrznego, że miał on w pełni charakter zintegrowany.
Sprawdzonych zostało 15 miejsc pobytu pacjenta (tj. oddziały Szpitala, przychodnie, zakłady diagnostyczne) oraz 31 jednostek, komórek i samodzielnych stanowisk pracy - stanowiących tzw. środowisko opieki.
W trakcie auditów nie stwierdzono niezgodności, które mogłyby wpłynąć na poprawność funkcjonowania wdrożonych systemów w Szpitalu. Postępowanie nadzorujące i certyfikacyjne wykazało, że wdrożyliśmy, utrzymujemy i doskonalimy systemy oraz spełniamy wymagania wyżej wymienionych norm.

Urszula Taczała
Mirosław Teterycz