Dofinansowanie w ramach RPO

4,2 mln. z RPO na ucyfrowienie
Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu otrzymał dofinansowanie w ramach RPO na realizację projektu wdrożenia systemu cyfrowego zapisu i archiwizacji medycznych danych obrazowych w szpitalu. W dniu 16 sierpnia 2010 roku, została podpisana w tej sprawie umowa pomiędzy Krzysztofem Grabczukiem Marszałkiem Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego a Andrzejem Mielcarkiem dyrektorem szpitala.

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 4,2 mln. zł. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Cała inwestycja ma kosztować ok. 5 mln. zł.
– „Realizacja projektu, to kolejny krok w kierunku stworzenia w naszym szpitalu kompleksu radiologicznego, który będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w kraju. Warto podkreślić, że dzięki doświadczonej i świetnie wykształconej kadrze medycznej którą posiadamy w szpitalu wszystkie zalety i możliwości zgromadzonej aparatury będą w pełni wykorzystane. Pacjent będzie mógł czuć się bezpiecznie, będąc właściwie zdiagnozowany.” – mówi dyrektor Andrzej Mielcarek.
W ramach realizacji projektu:
1. zostanie wdrożony jeden system radiologiczny umożliwiający ocenę, przetwarzanie i archiwizację wyniku badań rentgenowskich pozyskanych w postaci cyfrowej, z możliwością dystrybucji na oddziały szpitalne oraz poradnie.
2. zostaną zakupione i zainstalowane dwa kompletne stanowiska opisowo-obrazowe wyposażone w stacje diagnostyczne dedykowane do mammografii, zaś pozostałych osiem stanowisk zostanie zmodernizowanych (razem 10 stanowisk).
3. zostanie zakupiony aparat cyfrowy mammograficzny wraz z systemem kontroli jakości, aparat rentgenowski przyłóżkowy wraz z systemem kontroli jakości oraz multidiagnostyczny aparat rentgenowski fluoroskopowo-angiograficzny. Badania diagnostyczne wykonywane pacjentom będą świadczone na najwyższym poziomie.
4. zostanie zakupiony ogólnodiagnostyczy czytnik płyt obrazowych i cyfrowe kasety obrazowe w pełnym zakresie formatów do aparatu rentgenowskiego jezdnego oraz kamery do wydruków filmów ogólnodiagnostycznych i mammograficznych w technologii
Wyposażenie to, po zintegrowaniu z wysokospecjalistycznym sprzętem medycznym, umożliwi pełne wykorzystanie możliwości diagnostycznych mammografu i aparatów rentgenowskich.
Technologie przewidziane jako wiodące dla wybranego sprzętu celem realizacji projektu zostały wybrane ze względu na swoją innowacyjność, a także dlatego, iż promują technologie optymalne i sprawdzone na światowym rynku. Technologie te spełniają normy ochrony środowiska oraz w istotny sposób ograniczają dawkę promieniowania przyjmowana przez pacjenta w trakcie badania w porównaniu z analogowym sprzętem diagnostycznym.
Szpital już posiada nowoczesny 64-ro rzędowy tomograf spiralny wraz z trzema stacjami lekarskimi diagnostycznymi, które umożliwiają trzy wymiarową obróbkę obrazu (naczyń, serca, mózgu, jamy brzusznej, kończyn), oraz zakupiony i oddany do użytku na początku tego roku najwyższej klasy rezonans magnetyczny 1,5 T.
Zakup wyżej wymienionego sprzętu umożliwi przekroczenie wykonania 30 tys. badań rocznie oraz spowoduje skrócenie czasu badania pacjenta i skrócenie średniego czasu oczekiwania do ok. 20 dni.