Prof. Marczewski w ECERA

Profesor Marczewski w Etycznym Komitecie Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (ECERA)
Prof. dr hab. Krzysztof Marczewski, Ordynator Oddziału Nefrologii, Endokrynologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych naszego szpitala, został zaproszony do pracy w Etycznym Komitecie Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego (Ethic Committee of European Renal Association). Profesor Marczewski jest jedynym Polakiem, który będzie zasiadał w 5-osobowym składzie komitetu.

Zadaniem wybranego gremium ma być nadzorowanie pracy Towarzystwa, zwłaszcza w aspekcie niezależności badań i doboru tematów sesji naukowych podczas kongresów nefrologicznych. Komitet ma też zająć się innymi problemami związanymi m.in. z etyką leczenia pacjentów w stanach terminalnych oraz kontrowersjami związanymi z prowadzeniem badań naukowych. Komitet został powołany na 5 – letnią kadencję.
Prof. dr hab. Krzysztof Marczewski jest absolwentem AM w Lublinie. Studia medyczne ukończył w 1981 z wyróżnieniem i tytułem Złotego Eskulapa. Specjalizację II stopnia w dziedzinie hipertensjologii uzyskał w roku 2006. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii, endokrynologii, hipertensjologii oraz balneoklimatologii i medycyny fizykalnej. W latach 1981-1998 pracował w Katedrze i Klinice Nefrologii Akademii Medycznej najpierw jako asystent, potem jako adiunkt. W okresie 1993-1995 w Instytucie Medycyny Wsi kierował przychodnią i ośrodkiem badań klinicznych w zakresie monitorowania holterowskiego ciśnienia tętniczego. Następnie (lata 1998-2007) był kierownikiem Zakładu Etyki AM w Lublinie. W okresie 1998-2001 pełnił funkcję ordynatora drugiego Oddziału Wewnętrznego ze Stacją Dializ w szpitalu w Kraśniku. Od 2001 roku jest ordynatorem Oddziału Nefrologii, Endokrynologii, Chorób Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych ze Stacją Dializ SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. W 2004 został dziekanem Wydziału Fizjoterapii i Pedagogiki Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Od 2009 roku powołany na konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie hipertensjologii. Prof. Marczewski przez ostatnie 4 lata był Członkiem Europejskiej Grupy ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach przy Komisji Europejskiej.