Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Zamość dla trasplantacji

Zamość popiera transplantację. Pierwsze pobranie narządów w szpitalu „papieskim”
"Zamość dla transplantacji" pod takim hasłem 10 czerwca 2010 roku, w Zamojskim Ratuszu, odbyła się konferencja propagującą akcję społeczną popierającą ideę przeszczepiania narządów. Współorganizatorami konferencji był Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, Wyższa Szkołą Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz Miasto Zamość. Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydenta Miasta Zamość.

Uroczystego otwarcia konferencji oraz powitania gości dokonał przewodniczący prof. dr hab. Krzysztof Marczewski. Jak podkreślił, jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia w zakresie transplantacji, ale pierwszy krok został uczyniony. – Jesteśmy świadkami pierwszego pobrania narządów w naszym szpitalu. Kilka dnia przed konferencją pobrane zostały narządy do przeszczepów. Dawcą była 46-letnia kobieta. Zgodę na pobranie narządów wyraziła jej matka. – poinformował Marczewski. Jak podkreślił, to zasługa ciężkiej dwuletniej pracy Anny Gradziuk Koordynatora ds. Transplantacji szpitala „papieskiego”. Uczestnicy spotkania zetknęli się także różnymi aspektami patrzenia na transplantację. Wykłady wygłosili: Ks. Bp. dr Wacław Depo Biskup Zamojsko-Lubaczowski – „Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu na ziemi. Kościół Katolicki wobec transplantacji". W swoim wykładzie ks. Biskup jasno przekazał, że Kościół nie jest przeciwko transplantacji, wręcz przeciwnie popiera ale transplantację „rozumną”. Osoba, która jest dawca musi wyraźnie wyrazić na to zgodę. – „To ma być akt miłości samego siebie na rzecz drugiego człowieka.” – zaznaczył ks. bp. Depo.
Podczas konferencji o swoich przeżyciach i doświadczeniach opowiadali pacjenci po przeszczepach: Paweł Grzegórzko - „Życie osoby dializowanej i po przeszczepie nerki” oraz Andrzej Papacz - „Przeżycia osoby przed przeszczepem serca, jak i po”. Z zainteresowaniem wszyscy wysłuchali świadectwa Elżbiety Orczyk, która wyraziła zgodę na pobranie narządów swojego męża dla ratowania życia innych chorych.
Wykłady wygłosili także prof. Sławomir Rudzki Kierownik I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie – „Problemy polskiej transplantologii, aspekty prawne i medyczne pobierania tkanek” i mgr inż. Grażyna Płaszczewska Kierownik Banku Tkanek Oka – „Wykorzystanie medyczne tkanek”.
Koordynator ds. transplantacji S.P. Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu mgr Anna Gradziuk podsumowała program edukacyjny dla młodzieży „Transplantacja jestem na TAK” oraz dni transplantacji w parafiach. - Ważnie jest włączenie się do dyskusji społecznej na temat przeszczepiania narządów, m.in. poprzez zmianę mentalności i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tego problemu. W odbiorze społecznym to zjawisko budzi obawy, niepokoje oraz sprzeczne uczucia. Zrozumienie istoty dawstwa utrudnia fakt, że pobierany jest żywy narząd od osoby zmarłej, będącej w stanie śmierci mózgowej, a pobieranie narządu odbywa się przy tzw. bijącym sercu. Bez społecznej akceptacji dla tej wyjątkowej, bezpiecznej, a czasami jedynej metody leczenia schyłkowej niewydolności narządów, około 2 tysięcy osób nie otrzyma w 2010 roku szansy na nowe życie. Bardzo dziękuję, za wsparcie w mojej pracy koordynatora, profesorowi Krzysztofowi Marczewskiemu. Bez niego nie wiele bym osiągnęła. – zaznacza Gradziuk.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności