Cukrzyca - problem interdyscyplinarny

Konferencja szkoleniowo-naukowa pod hasłem „Cukrzyca – problem interdyscyplinarny”, odbyła się w dniach 5-7 lutego br. w Hotelu Artis w Zamościu. To już trzecia edycja konferencji, której pierwsza miała miejsce pod tym samym tytułem w dniach 7-9 listopada 2008r. W spotkaniu wzięli udział lekarze specjaliści oraz lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Patronat naukowy nad konferencją objął Konsultant Wojewódzki ds. Diabetologii Dr n. med. Grzegorz Dzida, a patronat honorowy Prezydent m. Zamościa Marcin Zamoyski oraz Dyrektor SP Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu Dr Andrzej Mielcarek. W konferencji udział wzięło ok. 200 osób.
Podczas konferencji uczestnicy poruszali tematy związane m.in. z podejściem do leczenia cukrzycy w praktyce lekarskiej, leczeniem insuliną cukrzycy typ 2, psychologicznymi aspektami insulinoterapii, nowymi kierunkami farmakoterapii zaburzeń lipidowych w cukrzycy, operacyjnym leczeniem otyłości oraz zasadami rozpoznania leczenia cukrzycy po porodzie.
Do Zamościa przyjechali wybitni eksperci i profesorowie z całego kraju: prof. dr hab. n. med. Józef Drzewowski z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Zgierz-Łódź, prof. dr n. med. Artur Mamcarz z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Janusz Krzymień z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii z WUM, dr n. med. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr n. med. Magdalena Krzaczkowska – Sendrakowska z Katedry Ginekologii i Położnictwa CM UJ Kraków, dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej Kliniki Chirurgii, dr n. med. Tomasz Klupa z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr n. med. Ewelina Pietrzykowska z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UM w Poznaniu, dr Tomasz Korkosz Rzecznik NRL, Joanna Jakóbczyk Przewodnicząca zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności z Wojewódzkiego Zespołu ds. Niepełnosprawności w Lublinie. Nasz szpital reprezentowała dr Elżbieta Kramarczuk, która wygłosiła wykład i czuwa nad organizacją całości konferencji.

SP Szpitala Wojewódzkiego
im. Papieża Jana Pawła II