Nowatorska operacja zaćmy

Sukces: Nowatorska operacja zaćmy wykonana w naszej placówce i po raz pierwszy na Lubelszczyźnie.
Po raz pierwszy w historii Oddziału Okulistycznego w Zamościu oraz w województwie Lubelskim w dniach 26. i 27. stycznia 2010 roku zostały przeprowadzone nowatorskie operacje zaćmy metodą C-MICS (coaxial micro cataract surgery) – koaksjalna chirurgia zaćmy z cięcia rogówkowego poniżej 2.0mm. Standardowe nacięcie oka wynosi obecnie pomiędzy 3.0 – 2.6mm. W tych dwóch konkretnych przypadkach wielkość cięcia wynosiła 1.8mm. Należy zauważyć, że małe cięcia zmniejszają ryzyko infekcji oka po operacji i eliminują powstawanie niezborności – astygmatyzmu po operacji. Operacje przeprowadził Ordynator Oddziału Okulistyki dr n. med. Waldemar Kędziora wraz z zespołem dr Ewą Teresińską i piel. Elżbietą Denis.

Do wykonania takiej operacji niezbędne jest posiadanie nowoczesnego typu aparatu do fakoemulsyfikacji, umożliwiającego dokonywanie operacji przez małe cięcia oraz specjalnych soczewek zwijalnych, które implantowane są poprzez małe cięcia rogówkowe. Obecnie Oddział Okulistyczny dysponuje najnowocześniejszym na rynku aparatem do fakoemulsyfikacji oraz pulą 200 soczewek wewnątrzgałkowych przeznaczonych do implantacji poprzez małe cięcia. Stanowi to 1/5 wszystkich wszczepianych w naszej placówce soczewek podczas operacji zaćmy w ciągu roku.
W związku z rozpoczęciem wykonywania takich operacji Oddział Okulistyczny SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, wkracza do niewielkiego kręgu szpitali w Polsce, gdzie wykonywane są tego typu operacje. Należy dodać, że w świecie jest to dopiero metoda wkraczająca na rynek okulistyczny.