Nowy konsultant

Konsultant w dziedzinie hipertensjologii z naszego Szpitala.
Prof. dr hab. Krzysztof Marczewski odebrał z rąk wojewody lubelskiego Genowefy Tokarskiej powołanie na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie hipertensjologii na okres 5 lat.
To dziedzina zajmująca się przebiegiem i leczeniem nadciśnienia tętniczego. Jako specjalność medyczna została wprowadzona w 2006 roku przez ministra zdrowia na wniosek Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Do obowiązków nowego konsultanta należeć będzie m.in. przeprowadzanie na terenie województwa lubelskiego kontroli zakładów opieki zdrowotnej dotyczącej realizacji kształcenia i doskonalenia zawodowego lekarzy, w zakresie wynikającym z programu kształcenia. Konsultant będzie prowadził ponadto kontrolę dostępności do świadczeń zdrowotnych na obszarze województwa, kontrolę wyposażenia podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych w aparaturę i sprzęt medyczny oraz kontrolę ich efektywnego wykorzystania w realizacji zadań dydaktycznych.
Będzie odpowiedzialny za sporządzanie opinii dotyczącej oceny zasobów kadrowych oraz potrzeb kadrowych na obszarze województwa w dziedzinie hipertensjologii. Jego zadaniem będzie również wydawanie opinii o stosowanym postępowaniu diagnostycznym i leczniczym, w zakresie zgodnym z aktualnym stanem wiedzy. Na wniosek zleceniodawcy będzie przygotowywał opinie o spełnianiu przez zakład opieki zdrowotnej warunków do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie hipertensjologii.
Zakres jego obowiązków obejmie także informowanie organów administracji rządowej, podmiotów tworzących zakłady opieki zdrowotnej Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o uchybieniach stwierdzonych w wyniku kontroli, jak i udzielanie na piśmie, na wniosek wojewody lubelskiego, wszelkich informacji i wyjaśnień a także przedstawienie swojego stanowiska w sprawach dotyczących reprezentowanej dziedziny.
Prof. dr hab. Krzysztof Marczewski jest absolwentem AM w Lublinie. Studia medyczne ukończył w 1981 z wyróżnieniem i tytułem Złotego Eskulapa. Specjalizację II stopnia w dziedzinie hipertensjologii uzyskał w roku 2006.
Jest specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii, endokrynologii, hipertensjologii oraz balneoklimatologii i medycyny fizykalnej. W latach 1981-1998 pracował w Katedrze i Klinice Nefrologii Akademii Medycznej najpierw jako asystent, potem jako adiunkt. W okresie 1993-1995 w Instytucie Medycyny Wsi kierował przychodnią i ośrodkiem badań klinicznych w zakresie monitorowania holterowskiego ciśnienia tętniczego. Następnie (lata 1998-2007) był kierownikiem Zakładu Etyki AM w Lublinie. W okresie 1998-2001 pełnił funkcję ordynatora drugiego Oddziału Wewnętrznego ze Stacją Dializ w szpitalu w Kraśniku. Od 2001 roku jest ordynatorem Oddziału Nefrologii, Endokrynologii, Chorób Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych ze Stacją Dializ SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. W 2004 został dziekanem Wydziału Fizjoterapii i Pedagogiki Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.
Prof. dr hab. Krzysztof Marczewski od 4 lat jest Członkiem Europejskiej Grupy ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach przy Komisji Europejskiej.