Wskazówki jak rozmawiać

„Psychologia kontaktu z rodziną potencjalnego dawcy narządów” – pod takim tytułem odbyło się w dniu 29 czerwca br. w naszym szpitalu szkolenie dla lekarzy, pielęgniarek oraz psychologów. Szkolenie poprowadziła dr psychologii Anna Krawulska – Ptaszyńska Adiunkt w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu. W szkoleniu wzięło udział 33 osoby, w tym po jednej osobie z Biłgoraja i Lublina.
Jak zaznacza Anna Gradziuk Koordynator d.s. transplantacji naszego szpitala było to bardzo pouczające spotkanie w zakresie świadomości i umiejętności przeprowadzania takich rozmów, zwłaszcza przez lekarzy. – „Gdy umiera pacjent a lekarz wie, że mógłby poprosić rodzinę o organy ale nie robi tego dla świętego spokoju, to w ten sposób zaniedbuje cenne i możliwe do osiągnięcia dobro jakim jest uratowanie życia drugiej osoby. Trzeba mieć świadomość, że co 5 dni umiera osoba oczekująca na przeszczep z powodu braku narządów, a ok. 2000 osób oczekuje na organy. W Polsce mogłoby być przynajmniej dwa razy tyle przeszczepów gdyby nie postawa części lekarzy, którzy boją się tych rozmów. Etyka zawodowa zobowiązuje aby przeprowadzić taką rozmowę z rodziną, niejednokrotnie trudną a często nieprzyjemną. W naszym szpitalu organizujemy szkolenia, które mogą pomóc w rozmowie z rodziną dawcy. Chociaż nie ma schematu takiej rozmowy, to pewne wskazówki mogą ułatwić przekazanie tragicznej informacji o śmierci i możliwości darowania organów. – mówi Anna Gradziuk.

Samodzielnego Publicznego
Szpitala Wojewódzkiego