Podziel się sobą

„Nie bądź żyła oddaj krew” pod takim hasłem w III Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu w dniu 5 czerwca 2009 roku odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. Chętnych do oddania krwi zgłosiło się 77 osób, w tym pobrano krew od 55 osób. Młodzież za oddanie krwi otrzymywała czekolady, które przekazała dla dzieci z domu dziecka.
W akcji brała udział także Anna Gradziuk koordynator d.s. transplantacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Pod hasłem „Podziel się sobą” promowała ideę przeszczepiania narządów. Uczniowie i nauczyciele otrzymali plastikowe opaski z napisem „Nie zabieram narządów do nieba, tam wiedzą że one potrzebne są tutaj”, druki oświadczeń woli oraz ulotki i foldery.
– Odbyło się wiele rozmów na temat oddawania narządów po śmierci. Uczniowie mieli wątpliwości, np.: czy nosząc deklarację oświadczenia woli w razie wypadku będą ratowani a także obawy związane z handlem narządami. Po wyjaśnieniu tych tematów uczniowie zadeklarowali pomoc osobom oczekującym na przeszczep narządów poprzez noszenie opasek i oświadczeń woli oraz poprzez propagowanie idei przeszczepiania narządów w środowisku rodzinnym i wśród rówieśników. Pragnę szczególnie podziękować Zbigniewowi Kordyacznemu za pomoc w przeprowadzeniu akcji.” – mówi Anna Gradziuk.
Jak zapowiedział koordynator już są przygotowane kolejne akcje edukacyjne.

Samodzielnego Publicznego
Szpitala Wojewódzkiego