Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią pod hasłem „Karmienie piersią lekarstwem na kryzys”, tak jak przed rokiem, został zorganizowany w „Szpitalu Papieskim” w Zamościu. W dniu rozpoczęcia akcji 26 maja br., oraz podczas finału 1 czerwca br., o godz. 13.00 na Oddział Ginekologiczno-Położniczy i Patologii Ciąży przyszli uczniowie drugiej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu, które urodziły się w naszym Szpitalu. Odwiedzały Mamy i ich pociechy, składały życzenia, recytowały wierszyki, wręczały czerwone serduszka z napisem „Kocham Cię Mamo” oraz prezenty. Mamy, które były bardzo mile zaskoczone tą wizytą, nie kryły wielkiego wzruszenia. Na koniec odbyło się spotkanie wszystkich Mam, z działającym przy naszym szpitalu Kołem Wsparcia Matek Karmiących prowadzonym przez Barbarę Musiej-Erdmann Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC). – Ważne jest aby uświadomić wszystkie Mamy o tym, jak bardzo wskazane jest karmienie piersią ich pociech. Mam tutaj na myśli wszystkie aspekty. Dzieci karmione piersią rozwijają się lepiej i są po prostu zdrowsze. Nasz szpital, który posiada status Szpitala Przyjaznego Dziecku, jest zobowiązany do tego aby w jak największym stopniu poprzez uświadamianie Mam rozwijać tą ideę. Chciałabym także złożyć podziękowania na ręce Pani Joanny Kaczebury wychowawczyni uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu, za przygotowanie i udział dzieci w naszej wspólnej akcji. – mówi Barbara Musiej – Erdmann.
Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu został wręczony w dniu 26 marca 2008 roku w siedzibie szpitala.. Wręczenia certyfikatu dokonali prof. Bogdan Chazan Przewodniczący Zarządu Głównego Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią oraz Lech Tranda Przedstawiciel Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF.
Na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Neonatologii S.P. Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu w dniach 1-2 października 2007 roku, przebywał Zespół Oceniający Szpitale z Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, który dokonał oceny czy wszystkie europejskie standardy i warunki zawarte w dokumencie znanym pod nazwą "Ochrona, Propagowanie i Wspieranie Karmienia Piersią" spełnia „Szpital Papieski” w Zamościu. Mimo, że uzyskanie takiego statusu jest bardzo trudne i niewielu szpitalom udaje się uzyskać tytuł za pierwszym razem, nasz Szpital tego dokonał. Na 100 punktów możliwych do zdobycia, uzyskał maksymalną ocenę. Zespół Oceniający potwierdził, że „Szpital Papieski” jest placówką, która realizuje "10 Kroków do udanego karmienia piersią". Tym samym jest porównywalna z odznaczonymi placówkami z całego świata, a jej sposób postępowania służy w pełni dobru dziecka i matki umożliwiając karmienie piersią. W takiej placówce jest w pełni przestrzegany "Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece". Matki same mogą podjąć decyzję o karmieniu dziecka opartą na współczesnej wiedzy medycznej.
Światowe Tygodnie Promocji Karmienia Piersią (World Breastfeeding Week, WBW) organizowane są na świecie od roku 1990. Inicjatorem jest międzynarodowa organizacja WABA (World Alliance Breastfeeding Action, www.waba.org.my), której pragnieniem jest, aby upowszechniać karmienie piersią, zwracać uwagę świata na ważne aspekty ekonomiczne, zdrowotne i obyczajowe, docierać do jak najszerszych kręgów społeczeństw. Obecnie tydzień jest obchodzony w około 120 krajach zarówno przez pracowników służby zdrowia, media, a także matki karmiące. Co roku WABA proponuje całemu światu hasło tygodnia. Ten szczególny tydzień rozpoczyna się 1 sierpnia i upamiętnia 01.08.1990 jako datę podpisania Deklaracji Innocenti; Florencja - w sprawie "Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią". Deklarację tę podpisało 29 krajów, w tym Polska. Tydzień promocji karmienia piersią jest organizowany od roku 1993 w Polsce. Ma już swoją tradycję. Czekają na niego pracownicy służby zdrowia, matki wychowujące małe dzieci oraz współpracujące z nami organizacje, instytucje i media. Co roku organizowane są konferencje, spotkania, konkursy oraz liczne akcje reklamowe i informacyjne. W Polsce od 2000 roku, ze względu na zbieżność Światowego Tygodnia z narodowymi rocznicami (1 sierpnia), obchodzony jest Polski Tydzień Promocji Karmienia Piersią pomiędzy Dniem Matki 26 maja a Dniem Dziecka 1 czerwca.
Źródło: www.laktacja.pl

SP Szpitala Wojewódzkiego