Wizyta Dyrektora NFZ w Szpitalu

Dyrektor Lubelskiego OW NFZ Tomasz Pękalski oraz Z-ca Dyr. ds. Ekonomiczno-Finansowych Andrzej Kowalik w dniu 13 marca br. gościli w naszym szpitalu. W spotkaniu uczestniczył Zarząd Szpitala, Ordynatorzy Oddziałów oraz przedstawiciele Związków Zawodowych Lekarzy. Dyrektor NFZ przestawił sytuację finansową oddziału wojewódzkiego NFZ i możliwości sfinansowania „nadwykonań”.
Poinformował, że na chwilę obecną oddział nie posiada takich możliwości finansowych. Przewiduje taką możliwość po rozliczeniu roku 2008 na poziomie ogólnopolskim. Wymagać to będzie zmiany planu finansowego funduszu. W trakcie dyskusji poruszano szereg ważnych tematów, m.in.: finansowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz OIT, leczenie pacjentów z zachowaniem przerwy, wykonywanie i finansowanie świadczeń kardiologicznych ponad kontrakt (np.: wszczepianie stymulatorów, napadowe migotanie przedsionków, kontraktowanie rehabilitacji kardiologicznej przez oddział kardiologii), finansowanie rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach szpitalnych ze szczególnym uwzględnieniem ciężkich uszkodzeń OUN oraz dializ. Dyrektor NFZ przedstawił ściągalność składki oraz problemy wynikające z rozliczeń ze szpitalami. Poruszono również podział środków finansowym w budżecie funduszu a szczególnie algorytm który wyróżnia bogate regiony Polski. Poruszono również wiele ważnych wątków istotnych dla funkcjonowania ochrony zdrowia w województwie lubelskiem jak i w samym szpitalu. Ustalono, że takie spotkania są niezbędne i będą organizowane przynajmniej raz na kwartał.

Samodzielnego Publicznego
Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II