Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Dzień Transplantologii

W dniu 22 lutego br. w parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie odbył się po raz pierwszy Dzień Transplantacji na terenie Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej. W tym dniu podczas Mszy Świętych o godz. 8.00, 11.00 oraz 18.00, propagowane były tematy poświęcone transplantacji w wygłaszanych kazaniach przez ks. Michała Skubisa oraz każdy miał możliwość pobrania oświadczenia woli i bransoletki na rękę z napisem "Nie zabieraj Swoich narządów do nieba. Tam wiedzą, że one potrzebne są tutaj". Podczas niedzielnej akcji rozdano ok. 600 oświadczeń woli oraz ok. 90 bransoletek. Ponadto, wierni mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów Liceum Plastycznego w Zamościu poświęconą tematowi transplantologii. Organizatorem akcji była Anna Gradziuk Koordynator ds. Transplantacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Była to pierwsza tego typu akcja, która będzie kontynuowana.
W wielu ośrodkach nie udaje się jak dotąd pozyskiwać dawców, niestety należą do nich szpitale na terenie powiatu zamojskiego. Wiele osób oczekujących na przeszczepianie umiera z powodu braku narządów i tkanek, dlatego zwracamy się z prośbą o akceptację pobierania narządów od osób zmarłych.
W Polsce istnieje prawo, które mówi, że każda osoba która nie wyraziła sprzeciwu w formie pisemnej lub ustnej w obecności dwóch świadków może być dawcą narządów. Lekarze zawsze jednak pytają najbliższych o zgodę na pobranie narządów. Według badań opinii publicznej (czerwiec 2007r., OBOP), Polacy w 90% uznają, że idea transplantacji jest słuszna i akceptują tę metodę leczenia, jednak w momencie utraty bliskiej osoby często się sprzeciwiają. Krewni często obawiają się, że lekarze nie będą ratowali chorego jeśli podejmą zamiar pobrania narządów do transplantologii, niepokoją się, że ciało zmarłego będzie tak okaleczone, że fakt pobrania narządów od ich bliskich spotyka się z dezaprobatą krewnych lub osób z otoczenia.
Chcemy zapewnić, że tylko w przypadku nieskuteczności dostępnych środków i metod leczniczych rozpoznawana jest śmierć mózgu i rozważane pobranie narządów. Śmierć następuje, gdy nieodwracalnemu uszkodzeniu ulega mózg. Osoba, u której rozpoznano śmierć mózgu jest nieprzytomna, nie jest w stanie myśleć, poruszać się, oddychać, nie odczuwa bólu, Śmierć mózgu jest stanem nieodwracalnym. Osoba leżąca na łóżku szpitalnym w otoczeniu aparatury, może sprawiać wrażenie osoby śpiącej, ale ona nie żyje. Specjalna komisja przeprowadza badania i testy, które oceniają czy mózg jest nieodwracalnie zniszczony. Gwarantujemy, że zwłokom po pobraniu narządów przywracany jest estetyczny wygląd.
Lista oczekujących na przeszczep w Polsce jest bardzo długa (oczekujących na nerkę 1171, na przeszczep nerki i trzustki 10 osób, na serce oczekuje 223, na serce i płuco 18, na płuco 28, wątroby 182, na przeszczepienie komórek krwiotwórczych 316, łącznie 1632). Przeszczepienie narządów łączy tragedię śmierci z radością życia. Akceptacja pobierania narządów od osoby bliskiej, która zmarła, pozwala na uratowanie życia kilku osobom. Jest to bezcenna forma spieszenia z pomocą drugiemu człowiekowi.
Coraz częściej o transplantacji informuje prasa i telewizja, przedstawiany jednak temat, często pozostawia wiele niedomówień i nierzadko stwarza wokół transplantacji atmosferę sensacji. Chcemy zapewnić społeczeństwo, że procedury transplantacyjne w naszym kraju są przejrzyste i zgodne z Dyrektywą Unii Europejskiej, a transplantacja należy do najbardziej kontrolowanych dziedzin medycyny.
Naszym dążeniem jest szerokie propagowanie idei przeszczepiania narządów dlatego, że dla wielu osób jest to jedyny ratunek. Los tych, którzy czekają na możliwość uratowania życia zależy od przywrócenia zaufania społecznego.
Najistotniejsze jest aby, każdy człowiek miał możliwość wypełnienia deklaracji na temat oddawania swoich narządów i tkanek po śmierci. Oświadczenie podpisane własnoręcznie nie jest dokumentem prawnym, jest natomiast dowodem świadomego wyboru każdego z nas w kwestii oddania narządów do przeszczepu. W krytycznej chwili pozwoli to najbliższym na zaakceptowanie naszej woli.
Prosimy o pomoc w zrozumieniu problemu oddawania narządów.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
w Zamościu.

Powrót do listy

Polityka prywatności