Szpital Przyjazny Dziecku

Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu został wręczony w dniu 26 marca br. w siedzibie szpitala. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście min. Genowefa Tokarska Wojewoda Lubelski, Arkadiusz Bratkowski Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Andrzej Kowalik Z-ca dyrektora NFZ oddział w Lublinie a także przedstawiciele parlamentarzystów i lubelskich placówek medycznych oraz pracownicy szpitala. Podczas spotkania wygłoszony został wykład „Strategia perinatalna dla województwa lubelskiego” poprowadzony przez prof. dr hab. n. med. Jana Oleszczuka Konsultanta Wojewódzkiego ds. Położnictwa i Ginekologii oraz dr n. med. Henrykę Sawulicką-Oleszczuk Konsultanta Wojewódzkiego ds. Neonatologii. Wręczenia certyfikatu dokonali prof. Bogdan Chazan Przewodniczący Zarządu Głównego Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią oraz Lech Tranda Przedstawiciel Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF.
Na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Neonatologii S.P. Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu w dniach 1-2 października 2007 roku, przebywał Zespół Oceniający Szpitale z Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, który dokonał oceny czy wszystkie europejskie standardy i warunki zawarte w dokumencie znanym pod nazwą "Ochrona, Propagowanie i Wspieranie Karmienia Piersią" spełnia „Szpital Papieski” w Zamościu. Mimo, że uzyskanie takiego statusu jest bardzo trudne i niewielu szpitalom udaje się uzyskać tytuł za pierwszym razem, nasz Szpital tego dokonał. Na 100 punktów możliwych do zdobycia, uzyskał maksymalną ocenę. Zespół Oceniający potwierdził, że „Szpital Papieski” jest placówką, która realizuje "10 Kroków do udanego karmienia piersią". Tym samym jest porównywalna z odznaczonymi placówkami z całego świata, a jej sposób postępowania służy w pełni dobru dziecka i matki umożliwiając karmienie piersią. W takiej placówce jest w pełni przestrzegany "Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece". Matki same mogą podjąć decyzję o karmieniu dziecka opartą na współczesnej wiedzy medycznej.
Spotkanie w dniu 26.03.2008 r. było także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom Oddziału Okulistycznego. Postanowieniem Prezydenta RP na wniosek Wojewody Lubelskiego Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę odznaczone zostały lek med. Stanisława Igras oraz Pielęgniarka Oddziałowa Maria Jadwiga Puszkarska. Medalem Srebrnym Za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali lek. med. Emanuela Maria Bętkowska i dr Waldemar Artur Kędziora Ordynator Oddziału. Ponadto, wręczono Odznaczenie za Zasługi dla Ochrony Zdrowia przyznane przez Minister Zdrowia Ewę Kopacz Pielęgniarce Ewie Samborskiej-Mróz.

Samodzielnego Publicznego
Szpitala Wojewódzkiego