Szkolenie nt. Normy ISO 14001

Wschodni Klub Techniki i Racjonalizacji, Ośrodek Szkoleniowy w dniach 12-13 września przeprowadził szkolenie dla Kadry Kierowniczej Szpitala nt. Wymagania normy ISO 14001. Uczestnicy zapoznali się m.in. z podejściem procesowym, celami systemu zarządzania środowiskowego, podstawowymi podobieństwami i różnicami w stosunku do systemu zarządzania jakością oraz podstawowymi definicjami.
Program szkolenia obejmował wiedzę z zakresu wymagań dla systemu zarządzania środowiskowego wg. Normy ISO 14000:2005, tj.: polityka środowiskowa, aspekty środowiskowe, identyfikacja wymagań prawnych, planowanie działań środowiskowych, odpowiedzialność i uprawnienia, kompetencje i szkolenia, komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna, procedury operacyjne, gotowość na awarie, monitorowanie i pomiary – ocena zgodności, niezgodności, działania korygujące, nadzorowanie zapisów, nadzorowanie dokumentacji, audit wewnętrzny, przegląd zarządzania oraz integracja zarządzania jakością i środowiskowego.

W szkoleniu wzięło udział ok. 100 osób. Szkolenie poprowadził mgr inż. Wiktor Surmacz wykładowca i trener z zakresu ISO 14001 i 9001.