Dzień Papieski w Zamościu

Tego nikt się nie spodziewał. Tłumy jakie rzadko można spotkać na zamojskiej starówce. Wielka scena, a na niej wspaniały chór, orkiestra symfoniczna, śpiewający bosko Georgina Tarasiuk, Michał Gasz, Grzegorz Wilk, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Jarema, Jacek Janiszewski i Piotr Rubik. W taki właśnie sposób zamościanie obchodzili VIII Dzień Papieski zorganizowany na Rynku Wielkim w Zamościu w dniu 12 czerwca w rocznicę pobytu Ojca Świętego w Zamościu.
Uroczystości zaczęły się już w Kościele Matki Bożej Królowej Polski, gdzie o 16.30 zgromadzeni wierni wysłuchali koncertu Chóru Miasta Szydłowca.
Msza św. w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II, której przewodniczył J.E.Ks.Biskup Wacław Depo, rozpoczęła się o godz. 17.00. Po nabożeństwie obecne delegacje, wśród nich delegacja SP Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.
Następnie, wszyscy przenieśli się na zamojski rynek. O godz. 19.00 wyemitowany został reportaż przygotowany przez TVP „Jan Paweł II w Zamościu”. W dalszej części Jerzy Zelnik przedstawił poezję, wiersze Karola Wojtyły oraz część I "Tryptyku Rzymskiego", wątki autobiograficzne z "Daru i Tajemnicy", niektóre myśli z wywiadu rzeki "Przekroczyć próg nadziei", fragment Listu do twórców - to część tego Daru, jakim jest posługiwanie Karola Wojtyły - Jana Pawła II. A Tajemnicą jest .... to, czego nie da się do końca nazwać: wiara każdego, obecność Boga w nas. Słowo i muzyka, dopełniając się wzajemnie, zbliżają nas do tej Tajemnicy.
Następnie o godz. 20.00 rozpoczął się koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II - Oratorium TU ES PETRUS pod batutą Piotra Rubika. Koncert, który zachwycił zamojską publiczność zakończył się dopiero po kilku bisach.
- „Bardzo się cieszę, że tak wielkie przedsięwzięcie udało się zorganizować i przeprowadzić bezpiecznie. To wielka zasługa także obsługi medycznej ze Szpitala Papieskiego w Zamościu, którego pracownicy bezinteresownie zabezpieczyli medycznie koncert. Było to bardzo ważne, ponieważ podczas koncertu zanotowano kilkanaście zasłabnięć. Dziękuję bardzo tym właśnie wszystkim pracownikom szpitala oraz dyrekcji, która udostępniła karetkę pogotowia. Bóg zapłać.” - powiedział BI, ks. Andrzej Stopyra, dyr. Katolickiego Radia Zamość, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Medialnej im. Jana Pawła II w Zamościu.
Obsługa medyczna szpitala papieskiego podczas koncertu: dr Agnieszka Kleinrok-Krupa, lek. med. Dorota Boniek-Poprawa, lek. med. Wojciech Czochra, lek. med. Tomasz Domański. Pielęgniarki: Elżbieta Hałas, Barbara Seroka, Grażyna Macioszek, Róża Lipiec, Krystyna Kamińska. Położna Małgorzata Skiba.

SP Szpitala Wojewódzkiego