Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Ocena standardów akredytacyjnych

Wizytatorzy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia z Krakowa w dniach 20-22 czerwca br. oceniali realizacje standardów akredytacyjnych w szpitalu papieskim.
Harmonogram wizyty akredytacyjnej obejmował: spotkania zespołu wizytującego z Dyrekcją szpitala, przegląd dokumentacji szpitala, prowadzenie wywiadu i obserwację bezpośrednią. Szczególną uwagę wizytatorzy zwrócili na oddziały szpitalne, gdyż tu najczęściej dochodzi do konfrontacji chorego ze Szpitalem.
Pierwszego dnia akredytacji dwa dwuosobowe zespoły oceniały Oddział Kardiologiczny z Pododdziałem Intensywnej Terapii Kardiologicznej, Neurologii, Ginekologiczno-Położniczy z Patologią Ciąży, Chirurgiczny, Neurochirurgiczny oraz Kardiochirurgiczny. Następnego dnia ocenie poddany został Szpitalny Oddział Ratunkowy, Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Centralna Sterylizatornia, RTG, Apteka, Laboratorium oraz inne komórki organizacyjne takie jak Kuchnia, Środowisko Opieki, Kadry, Archiwum i Statystyki Medycznej i Dokumentacji Chorych. Ostatniego dnia akredytacji wizytatorzy spotkali się z komitetami ds. jakości, kontroli zakażeń zakładowych oraz terapeutycznym. Ocenę zakończyli spotkaniem z personelem szpitala.
- „Chciałbym podkreślić zaangażowanie z jakim pracownicy szpitala podeszli do tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia. Uzyskanie kolejny raz certyfikatu jakości, tylko potwierdza, że te procedury akredytacyjne, które zostały już wcześnie przez nas wdrożone, przynoszą wymierne korzyści przede wszystkim dla pacjenta, który może liczyć na prawidłowe leczenie zgodnie z określonymi standardami. Cieszy fakt, że przewodniczący komisji akredytacyjnej na zakończenie akredytacji podczas spotkania z pracownikami szpitala zapewnił nas, jeszcze nieoficjalne, że nasz szpital spełnia wymogi akredytacyjne.” – Andrzej Mielcarek, dyr. Szpitala papieskiego.
- „Wizytatorzy skrupulatnie obserwowali organizację pracy i realizację zdań personelu oddziałów i innych komórek medycznych i niemedycznych. Zwracali uwagę na pacjentów, którzy przebywali w szpitalu, obserwowali ich i prowadzili bezpośrednie rozmowy. Np.: ważne było to, czy pacjenci poprzez oznakowanie na ścianach lub drzwiach w sposób swobodny potrafią trafić na poszczególne oddziały i do poradni specjalistycznych oraz czy w taki sam sposób nie mają kłopotów z wyjściem ze szpitala.” – Urszula Taczała, Pełnomocnik ds. Jakości
Zgodnie z procedurą wizytatorzy w ciągu dwóch tygodni, dokonają analizy wyników obserwacji szpitala, po czym zawiadomią o wynikach oceny Dyrektora Szpitala.

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SP Szpitala Wojewódzkiego
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Powrót do listy

Polityka prywatności