W hołdzie Ojcu Świętemu

Na wieść o śmierci Ojca Świętego Papieża Jana Pawła II - Naszego Patrona - flagi przed szpitalem przewiązano kirem i opuszczono do połowy masztów. Płaskorzeźbę z wizerunkiem Jana Pawła II znajdującą się przy głównym wejściu do szpitala opatrzono czarną wstęgą. Pod nią złożono kwiaty i zapalono znicze. W tym miejscu pracownicy i pacjenci szpitala codziennie zapalają nowe znicze, składają kwiaty i modlą się w intencji Ojca Świętego. Dyrekcja szpitala w imieniu własnym, pracowników i pacjentów wystosowała do Stolicy Apostolskiej list kondolencyjny, w którym wyrażono smutek i żal z powodu odejścia Naszego Wielkiego Patrona. W odprawionej 4 kwietnia br. w zamojskiej katedrze mszy świętej w intencji Papieża Jana Pawła II wzięli udział przedstawiciele dyrekcji szpitala i nasz poczet sztandarowy.
W kaplicy szpitalnej 5 kwietnia została odprawiona Msza Święta o zbawienie duszy Ojca Świętego Papieża Jana Pawła II. Mszę koncelebrowali ksiądz prałat Czesław Grzyb oraz kapelani szpitala ksiądz Andrzej Chmaj i ksiądz Czesław Szczerba.
W nabożeństwie uczestniczyli przewodniczący Rady Społecznej Szpitala Poseł na Sejm RP Arkadiusz Bratkowski, dyrekcja szpitala, liczna grupa pracowników wszystkich oddziałów i działów szpitala, pacjenci i mieszkańcy Zamościa. W zadumie i skupieniu uczestnicy mszy wysłuchali homilii księdza prałata Czesława Grzyba, który mówił o tym, jak wielki wpływ na życie naszego kraju i nas wszystkich wywarł pontyfikat Ojca Świętego. Jak bliscy sercu Jana Pawła II byli wszyscy chorzy i cierpiący. Jakie metamorfozy dokonują się w ludzkich postawach i sercach na wieść o śmierci Naszego Wielkiego Rodaka. Jaki testament pozostawił nam Ojciec Święty i jak go realizować w naszym codziennym życiu. Na zakończenie mszy ksiądz Andrzej Chmaj odczytał tekst błogosławieństwa, którego udzielił podczas pamiętnej wizyty w Zamościu 12 czerwca 1999 r. naszemu szpitalowi, jego pracownikom i pacjentom Papież Jan Paweł II. Ksiądz kapelan zaapelował, aby tekst błogosławieństwa uwiecznić umieszczając go na tablicy w korytarzu prowadzącym do kaplicy. Zaproponował także, aby w tym roku zamiast dorocznego rajdu rowerowego w podziękowaniu Matce Bożej za pielgrzymkę Papieża Jana Pawła II do Zamościa i odwiedzenie szpitala, pracownicy szpitala udali się do Rzymu i tam oddali hołd Ojcu Świętemu. Po mszy jej uczestnicy przekazując sobie nawzajem płomień ze świecy paschalnej zapalili przyniesione ze sobą znicze i świece. Następnie procesjonalnie z płonącymi zniczami przeszli pod płaskorzeźbę z wizerunkiem Ojca Świętego. Tam stawiano znicze, składano kwiaty. Zebrani pod przewodnictwem kapłanów modlili się w intencji Jana Pawła II. W miejscu, z którego Papież pobłogosławił i poświęcił nasz szpital zapalono trzy symboliczne znicze.
Około godziny po zakończeniu mszy pod szpital dotarła licząca ok. 300 osób grupa mieszkańców Zamościa. Przyszli oni spod kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski czyli miejsca, w którym Ojciec Święty sprawował liturgię słowa, do drugiego miejsca w Zamościu upamiętnionego pobytem Papieża Jana Pawła II. Pod płaskorzeźbą z postacią Ojca Świętego mieszkańcy naszego miasta zapalali znicze, modlili się i śpiewali ulubione przez Papieża Polaka pieśni.