Filtr w żyle

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu 19 września br. przeprowadzono rzadki zabieg wszczepienia filtru przeciwzakrzepowego. Filtr wszczepiono 55 – letniemu mężczyźnie po przebytym urazie miednicy małej i zatorowości płucnej, którego czeka rehabilitacja ruchowa. Filtr wszczepiony do żyły głównej, dolnej, będzie wychwytywał z układu żylnego wszystkie skrzepliny, które mogłyby dostać się do serca pacjenta i być przyczyną zatorowości płucnej, a w jej następstwie śmierci. Filtr pozostanie w organizmie pacjenta na stałe i będzie go chronił do końca życia. Tego typu filtry wszczepia się pacjentom z zakrzepicą żylną, przebytą zatorowością płucną lub wysokim ryzykiem wystąpienia zatorowości płucnej.
Udany zabieg przeprowadził dr Jerzy Pokryszka z Zakładu Radiologii. Filtr przeciwzakrzepowy wszczepiono w szpitalu po raz trzeci.