Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Profesor w Brukseli

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski – Ordynator Oddziału Wewnętrznego z Nefrologią Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu został powołany przez Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso w skład Europejskiej Grupy Etycznej ds. Nauki i Nowych Technologii (EGE). Profesor Marczewski jest jedynym Polakiem w tym gronie i jedynym lekarzem klinicystą.
Europejska Grupa Etyczna jest ciałem doradczym Komisji Europejskiej. Wyraża swoje opinie w kwestiach natury etycznej, które rodzi postęp nauki i nowych technologii. Grupa działa od 1997 roku. Dotychczas przyjęła 20 stanowisk m.in. w sprawie wykorzystywania komórek macierzystych, prowadzenia badań medycznych w krajach III świata, możliwości i ograniczeń w stosowaniu implantów. Członkowie 15 osobowej grupy są wyłaniani w drodze otwartego konkursu dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Każdego z nich osobiście powołuje Przewodniczący Komisji Europejskiej. Grupa działa przez czteroletnią kadencje, jej członkowie za pracę nie otrzymują wynagrodzenia. Aktualnie w skład grupy wchodzi: 3 prawników, 6 przedstawicieli nauk społecznych – teologii, filozofii, etyki, socjologii oraz 6 przedstawicieli nauk medycznych i biologii. 25 października prof. Marczewski uczestniczył w Brukseli w pierwszym posiedzeniu grupy w kadencji 2005-2009. Podczas tego posiedzenia Komisja Europejska przekazała grupie pierwszy problem, którym ma się zająć podczas tej kadencji. Jest to kwestia etycznych aspektów nanomedycyny. Ta nowa technologia medyczna rokuje duże nadzieje na znaczący postęp w diagnostyce obrazowej i terapii, w tym terapii genowej oraz nadzieje na całkowite wyleczenie takich chorób jak cukrzyca czy miażdżyca tętnic. Zadaniem EGE jest określenie ewentualnych zagrożeń etycznych np. naruszenia godności ludzkiej. Podczas kolejnego posiedzenia grupy, jednym z referujących to zagadnienie będzie prof. Marczewski.
Do końca kadencji zaplanowano już wiele dalszych tematów w tym farmakogentyka, zwierzęta i żywność modyfikowana genetycznie, klonowanie chimeryczne. Prof. Krzysztof Marczewski jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie z roku 1981, gdzie pełni funkcję kierownika Zakładu Etyki, od roku 2003 posiada tytuł profesora medycyny, a od roku 2005 jest profesorem zwyczajnym. AM. Posiada specjalizacje z zakresu chorób wewnętrznych, nefrologii i endokrynologii. Jest członkiem kilku krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym w Polskim Towarzystwie Endokrynologicznym i Polskim Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego pełni funkcje we władzach ogólnopolskich. Jest autorem 2 książek, 130 publikacji i licznych doniesień kongresowych. Teraz musi myśleć w kategoriach przyszłości Europy, a to niełatwe.
Powrót do listy

Polityka prywatności