Szpitalny Oddział Ratunkowy przebudowany i wyposażony

Zakończona została realizacja inwestycji obejmującej projekt: „Podniesienie sprawności działania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu – Etap I”. Koszt projektu to ok. 1,76 mln. zł., w tym ok. 1,5 mln. zł. (85% wartości projektu) pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W ramach projektu oddział został wyposażony w nowy sprzęt z różnych obszarów działania. Z zakresu resuscytacyjno - zabiegowego zakupiono, m.in.: defibrylatory z możliwością wykonania kardiowersji, przenośne zestawy resuscytacyjne, laryngoskopy, aparaty AMBU dla dzieci i dorosłych, przyłóżkowe zestawy rtg, aparaty do powierzchniowego ogrzewania pacjenta, stół zabiegowy oraz aparat do znieczulania. Z obszaru terapii natychmiastowej, m.in.: kardiomonitory, zestawy do trudnej intubacji, monitor zwiotczenia mięśniowego i monitor głębokości znieczulenia. Ponadto, z obszaru obserwacji, m.in.: respiratory stacjonarne i transportowe, pompy infuzyjne, elektryczne urządzenia do ssania i aparaty do szybkiego przetaczania płynów.
– „Środki uzyskane z funduszy europejskich, dzięki akceptacji projektów przez Zarząd Województwa, pozwoliły nam podnieść na wyższy poziom usługi świadczone na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Dotyczy to szczególnie chorych wychłodzonych, odwodnionych ale również z ostrymi zespołami wieńcowo-naczyniowymi, toksykologicznymi i urazowymi. Warunki przyjęcia pacjenta, jak również naszego zespołu znacząco się poprawiły. Niestety nie rozwiązało to naszych wszystkich problemów. Nadal brakuje nam warunków kompleksowego leczenia pacjentów z problemami ortopedycznymi po urazach oraz borykamy się z brakiem łóżek internistycznych. Ostatnim problemem jest finansowanie usług, które pokrywa zaledwie połowę naszych rzeczywistych potrzeb. Dostaliśmy dużo, prosimy o więcej. Z optymizmem patrzymy na najbliższe lata”. – powiedział kierujący oddziałem prof. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski.
– „Minęło już pięć lat od kiedy pojąłem pracę na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Od tego czasu dokonano na oddziale wiele remontów jak również zakupiono dużo nowoczesnej aparatury. Zwiększył się także personel oddziału. Obecnie na oddziale pracuje 53 pracowników. Przy tej okazji chciałbym wszystkim podziękować za ciężką i odpowiedzialną pracę. Pragnę także wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy przyczynili się do modernizacji oddziału. Mam tutaj na myśli w szczególności Dyrektora Szpitala i jego Zastępców oraz Kierownika Działu Rozwoju Technicznego inż. Ryszarda Władygę”. – mówi dr n. med. Michał Słomian, Z-ca Ordynatora Oddziału.
Oprócz zakupu aparatury na oddziale wykonano prace budowlane obejmujące wykonanie, m.in. postawienie ścian działowych, wykonanie niezbędnych instalacji w tym gazów medycznych i elektrycznych.