Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

13.11.2020r. - Pandemia.

 

Pandemia.

Coraz więcej zakażeń, wg prof. Horbana rzeczywista liczba zakażeń jest ok 5 x większa niż liczba zakażeń wykrywanych testami, co dawałoby nam skalę wartości ok 125 tys dziennie nowych osób zakażonych wirusem.

W ostatnich dniach na szczęście liczba zakażeń nie rośnie już tak bardzo, może jest szansa na zwolnienie tempa przyrostu zakażeń. Pamiętajmy o pojawiającej się szarej strefie- część osób z różnych przyczyn nie chce/nie może zrobić testu, nie zdiagnozowani mogą rozprzestrzeniać wirusa, dobrze jeśli się samoizolują. Ale nie zawsze.

Wg podawanych przez GUS danych o liczbie zgonów, w październiku 2020r ilość zgonów podawanych wobec października 2019r wzrosła o ok 4 tysiące.

I to jest ważny wskaźnik skali pandemii. Równie ważny, choć mniej ostateczny, jest wskaźnik zajętych łóżek w skali kraju, i w skali regionu oraz ilość zajętych respiratorów.

To właśnie w tej skali – masowej – jest główny czynnik powodujący tak duże utrudnienie dla zdrowia publicznego,  a więc również indywidualnego dla każdego z nas. Przy tak dużej liczbie nowych zachorowań, codziennie wymaga hospitalizacji ok 1000 nowych osób, średni czas hospitalizacji jakiej wymagają chorzy to ok 2tyg, z tego część będzie wymagać wsparcia oddechowego, tlenoterapii, respiaratoroterapii. To jest bardzo duże obciążenie dla każdego systemu ochrony zdrowia, od lat borykającego się z kłopotami. Dla obciążonego ( i również chorującego ) personelu medycznego i administracyjnego.

Zanim pojawi się skuteczna szczepionka w ilości umożliwiającej zaszczepienie dużej części populacji upłynie jeszcze dużo czasu. Wymaga to dostępności szczepionki, całej logistyki od produkcji, dystrybucji, transportu w łańcuchu chłodniczym, zorganizowaniu szczepień itd.

Pamiętajmy również, że inne choroby nie zniknęły z chwila pojawienia się nowego koronawirusa. Onkolodzy i radioterapeuci onkologicznie alarmują o zmniejszonej dostępności pacjentów do wczesnej diagnostyki i terapii.

Pamiętajmy o nadciągającym sezonie grypowym. U nas szczyt zachorowań na grypę występuje od stycznia do marca. Skorzystajmy z możliwości zaszczepienia się przeciwko grypiei przeciwko pneumokokom.  Po przechorowaniu COVID można zaszczepić się po upływie ok 2 tyg – po lekkiej postaci, ok 4 tyg – po pełnoobjawowej.

Dbajmy o siebie.

Nośmy maseczki, CDC rozszerza rekomendacje: nawet maseczki szyte własnym sumptem stanowią lepszą ochronę, niż żadne. Należy unikać chustek, czy golfów zakładanych na twarz „chyba że jest to chwilowa, jedyna dostępna ochrona”, sama przyłbica nie stanowi wystarczającej ochrony, jest skuteczna tylko w połączeniu z maseczką osłaniającą usta i nos.

Proste zalecenia maseczka, dystans i dezynfekcja rąk pozwolą na zmniejszenie tempa rozprzestrzenia się wirusa.

 

Beata Dębicka

12.11.2020r

(z izolacji)

 

 

Powrót do listy

Polityka prywatności