Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

08.10.2020 r. - Koronawirus SARS – CoV 2 – wspólna odpowiedzialność

Wokół nas, w Polsce, w innych krajach coraz więcej zdiagnozowanych przypadków zakażenia SARS – CoV 2. Zgodnie z przewidywaniami od drugiej połowy września obserwujemy wzrost krzywej zachorowań. W ostatnich dniach ilość zakażonych sięga powyżej 3-4 tysięcy dziennie, ile jest jeszcze niezdiagnozowanych? W naszym województwie obserwujemy również kolejne, rekordowo duże zachorowania.

Wskaźnik retrodukcji wirusa wynosi obecnie ok 1,5, tzn że jedna osoba zakaża po kilku dniach coraz większą ilośc osób, z 10 chorych osób, po kilku dniach będzie nowych 15 zakażeń, ze 100 – ponad 150.

Epidemia jest w fazie rozwojowej.

Mimo, że większość osób przejdzie infekcję łagodnie, to jednak ok 1 na 6 osób będzie miała cięższy przebieg, wśród nich 1 na sześć będzie wymagała hospitalizacji, w tym część wsparcia oddechowego. Gdy przełożymy to na masową skalę, okaże się że liczba osób wymagających hospitalizacji będzie bardzo duża. Już teraz obserwujemy niedostatki łózek w oddziałach zakaźnych. W ostatnich 2 tygodniach liczba pacjentów wymagających respiratoroterapii wzrosła do 296 – dzisiaj , w porównaniu do ok 90 miesiąc temu

Wirus SARS – CoV 2 szerzy się wśród osób wrażliwych na zakażenie, a ponieważ jest nowym wirusem, cała populacja, która jeszcze się z nim nie zetknęła jest wrażliwa na zakażenie.

Wszyscy mamy wpływ na szybkość z jaka wirus będzie się rozprzestrzeniał.

Jako społeczeństwo musimy wziąć swoją część odpowiedzialności za tempo rozprzestrzeniania się wirusa. Osoby, które przechodzą infekcję bezobjawowo, mogą przenieść wirusa na innych, swoich mniej odpornych rodziców, dziadków, osoby ze schorzeniami współistniejącymi.

Dlatego noszenie maseczki (obejmującej nos i usta) , utrzymywanie dystansu , higiena rąk mają dzisiaj tak duże znaczenie.

Maseczki zakładajmy wszędzie tam gdzie, spotykamy się osobami innymi niż współdomownicy. Unikajmy dużych skupisk, zachowujmy dystans min 1,5-2 m. Pamiętajmy o częstym myciu lub dezynfekcji rąk.

W celu ograniczenia możliwości zakażeń w Szpitalu obowiązuje zakaz odwiedzin.

W szczególnych przypadkach, u pacjentów w ciężkim stanie będzie możliwy kontakt 1 osoby z rodziny – po uzgodnieniu z personelem.

Do Szpitala, wchodzimy w maseczce prawidłowo zakrywającej usta i nos. Sama przyłbica nie stanowi zabezpieczenia, spełnia swoje zadanie tylko razem z maseczką.

W części ambulatoryjnej, aby zminimalizować możliwość zakażenia prosimy o zapisy do poradni specjalistycznych przez e-skierowania lub drogą telefoniczną, przychodzenie do poradni na ustaloną godzinę.

Przestrzeganie tych prostych zasad: dystans, maseczka, higiena rąk naprawdę ma znaczenie.
I daje nam wpływ na spowolnienie szerzenia się wirusa.

Beata Dębicka
Specjalista chorób zakaźnych
Specjalista epidemiologii

Zamość 8.10.2020

Powrót do listy

Polityka prywatności