Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

27 maja Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Z Dr n. farm. Barbarą Mika Kierownikiem Laboratorium Analitycznego rozmawia Karolina Peszko.

Pani Kierownik, nie każdy wie ale Dzień Diagnosty Laboratoryjnego obchodzony jest w rocznicę odkrycia kodu genetycznego.

- Tak. 27 maja 1961 r., po wielu latach badań, amerykańscy naukowcy Heinrich Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli kod genetyczny, a tym samym tajemnicę życia na ziemi.
Dlatego dzień ten jest dobrą okazją aby przypomnieć o ludziach, których codzienna praca zawodowa koncentruje się na badaniu tkanek ludzkiego ciała. Obchodzony 27 maja Dzień Diagnosty Laboratoryjnego, po raz ósmy w kraju, służy promocji zawodu, wyjaśnieniu kto wykonuje badania laboratoryjne i jaka jest rola diagnostyki laboratoryjnej w systemie opieki zdrowotnej.

W nowoczesnej medycynie Diagnosta Laboratoryjny stał się ogniwem, bez którego nie można wyobrazić sobie pełnego procesu leczenia pacjenta?

- Zawód diagnosty laboratoryjnego jest jednym z 4 medycznych zawodów zaufania publicznego.
Diagności laboratoryjni wraz z technikami analityczki medycznej i laboratoryjnym personelem pomocniczym aktywnie uczestniczą w całym procesie diagnostyczno-leczniczym.
Nowoczesna medycyna oparta na dowodach (EBM - Evidence Based Medicine) wymaga wykorzystania badań laboratoryjnych w całym procesie opieki nad pacjentem, od profilaktyki przez postawienie rozpoznania, monitorowanie leczenia aż do oceny rokowania.

Udział diagnostyki laboratoryjnej jest nie do przecenienia, bo jak wskazują badania 70-80 % decyzji lekarskich podejmowanych jest na podstawie wyników badań. Posiadana wiedza, wysokie kwalifikacje zawodowe i umiejętności diagnostów laboratoryjnych gwarantują wykonywanie analiz medycznych na najwyższym poziomie i zapewnienie wiarygodnych wyników badań.
Potwierdzają to certyfikaty i świadectwa  ogólnopolskich i zagranicznych programów oceny jakości badań. Stanowią one nie tylko potwierdzenie najwyższej jakości naszej ciężkiej pracy ale przynoszą także dodatkowe, duże środki finansowe dla Szpitala.

Czy skala wykonywanych badań laboratoryjnych wzrasta, a może utrzymuje się na stałym poziomie?

- Z roku na rok w Laboratorium Analitycznym w naszym Szpitalu odnotowujemy wzrost ilości badań w granicach 8-12%, ostatnio jest on na poziomie 800 tys. rocznie. W każdym miesiącu poddajemy badaniom 14 tys. pacjentów z oddziałów Szpitala i Przychodni Specjalistycznych, a także z zewnętrznych jednostek opieki zdrowotnej. Pacjenci prywatni doceniają nasz profesjonalizm, nowoczesną aparaturę badawczą, dbałość o zapewnienie stabilności oznaczanych składników i korzystne ceny badań. Dynamicznie rosnąca ilość przyjmowanych pacjentów jest dla nas bodźcem do stałego poszerzania zakresu oferowanych badań i jakości obsługi pacjentów. Oddane do użytku w lutym 2017 r. nowoczesne, zmodernizowane pomieszczenia Poczekalni i Gabinetu Pobrań cieszą swoim wyglądem, a nade wszystko dzięki elektronicznemu systemowi zarządzania kolejką znacznie usprawniają obsługę pacjentów. W Laboratorium Analitycznym wykonujemy 220 podstawowych i specjalistycznych badań z zakresu hemostazy, białek, analityki ogólnej, biochemii, wirusologii i serologii, diagnostyki endokrynologicznej, hematologicznej, alergologicznej i mikrobiologicznej. Analizom poddawane są różne tkanki ludzkiego ciała, od krwi i moczu przez kał, kamienie moczowe po płyny z jam ciała, a badaniom mikrobiologicznym poddawane są dodatkowo fragmenty i wymazy z tkanek, drenów, cewników oraz różne materiały stosowane w medycynie zabiegowej. Badania bakteriologiczne powierzchni, wody i powietrza służą ocenie stanu sanitarnego środowiska Szpitala. Wyposażenie Laboratorium w nowoczesną  zautomatyzowaną aparaturę badawczą daje rozległe możliwości diagnostyczne  zastosowania szerokiego spektrum różnorodnych metod badawczych a nade wszystko gwarantuje uzyskiwanie dokładnych i powtarzalnych wyników badań.

W Laboratorium Analitycznym zwracana jest szczególna uwaga na wysoką jakość wykonywanych badań. W jaki sposób pacjenci przekonują się, że w tym laboratorium badania są wykonywane ze szczególną starannością, a tym samym wysokiej jakości?

- Potwierdzeniem wysokiej jakości naszej pracy są certyfikaty i świadectwa ogólnopolskich i zagranicznych programów oceny jakości badań. Na zapewnieniu wiarygodności wyników badań skupia się codzienna uwaga i zaangażowanie całego personelu laboratorium: Panie rejestrujące i pielęgniarki dbają o aspekty informacyjne, przyjmowanie pacjentów odpowiednio przygotowanych do badań, bezpieczne pobieranie i przyjmowanie materiałów biologicznych, technicy analityki medycznej sprawdzają przydatność próbek do badań przed poddaniem ich analizie a diagności laboratoryjni, specjaliści analityki klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej i mikrobiologii odpowiadają za wdrożenie i utrzymanie sprawnego funkcjonowania aparatury pomiarowej i metod badawczych, które systematycznie poddają procedurom kontrolnym. Przez całą dobę personel medyczny Laboratorium Analitycznego czuwa nad bezpieczeństwem pacjentów służąc nie tylko badaniami diagnostycznymi ale także swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą w formie szkoleń, konsultacji i porad diagnostycznych. Dzielimy się specjalistyczną wiedzą, bo przytaczając słowa hymnu diagnostów laboratoryjnych: „Salus aegroti suprema lex”(Najważniejsze jest dobro pacjenta). Dziękuję za rozmowę.

Diagnostom laboratoryjnym oraz pozostałym pracownikom diagnostyki laboratoryjnej, życzymy aby ich oddana, choć zwykle niedostrzegana i niedoceniana praca była źródłem wewnętrznego spełnienia i satysfakcji oraz znalazła uznanie także w aspekcie finansowym.

Dr n. farm. Barbara Mika
Kierownik Laboratorium Analitycznego


 

Powrót do listy

Polityka prywatności