14 lutego dzień chorych na padaczkę

Celebrując dziś Dzień Zakochanych i życząc im wszystkiego najlepszego należy przypomnieć, że dzisiaj również obchodzony Dzień Chorych Na Padaczkę.

Patronem osób chorych jest św. Walenty. Jedna z wersji historii świętego mówi
o uzdrowieniu przez niego syna rzymskiego filozofa Kratona chorego na epilepsję.

W Polsce Dzień Chorych Na Padaczkę jest obchodzony właśnie 14 lutego, natomiast Międzynarodowy Dzień Chorych Na Epilepsje obchodzony jest corocznie w drugi poniedziałek lutego.  Obchody tego Dnia zainicjowane zostały przez organizację pozarządowe: Międzynarodowe Biuro do spraw Epilepsji (IBE) oraz Międzynarodową Ligę Przeciwko Padaczce (ILAE) w oficjalnej relacji z WHO.

Dzień Chorych Na Padaczkę jest okazją do podniesienia świadomości społecznej na temat tej choroby, czym jest i jak ją leczyć. Bardzo ważną formą jest również edukacja i informacja na temat tego schorzenia. Osoby chore na epilepsję mogą uzyskać pomoc w różnych organizacjach i stowarzyszeniach działających na terenie naszego kraju, między innymi w: Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę oraz Lubelskim Stowarzyszeniu Osób Chorych na Padaczkę „Drgawka”.

W naszym Szpitalu opiekę oraz poradę zdrowotną dla osób chorych na padaczkę świadczy Poradnia Neurologiczna i Leczenia Padaczki mieszcząca się w budynku „B” na drugim piętrze.