Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Kamień węgielny wmurowany

Rusza budowa Ośrodka Radioterapii z Brachyterapią w Zamościu

6 listopada br. wmurowany został kamień węgielny pod budowę Ośrodka Radioterapii z Brachyterapią, który ma wybudować Centrum Radioterapii i Usprawniania S.A. w Gdańsku. Ośrodek powstanie na 5 tys. mkw. wydzierżawionej części nieruchomości gruntowej przez Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Umowa dzierżawy nieruchomości na okres 25 lat zawarta została w sierpniu br. Ośrodek będzie połączony z budynkiem głównym szpitala. Inwestor zobowiązał się, że we własnym zakresie i na własny koszt wybuduje ośrodek oraz wyposaży go w sprzęt i aparaturę medyczną z przeznaczeniem na udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii i brachyterapii. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 50 mln. zł.
Radioterapia to uzupełnienie metody leczenia w kompleksowym leczeniu choroby nowotworowej. Po uruchomieniu ośrodka radioterapii Zamość stanie się drugim ośrodkiem w Województwie Lubelskim, który będzie kompleksowo leczył pacjentów onkologicznych. W szpitalu działa już Oddział Onkologii Klinicznej i Chirurgia Onkologiczna.
Od początku istnienia Oddziału Onkologii Klinicznej zwiększono liczbę leczonych pacjentów oraz liczbę zrealizowanych procedur. Rocznie opieką objętych jest ok. 3,5 tys. chorych na raka, z czego połowa pacjentów na różnym etapie choroby wymaga leczenia radioterapią. Prowadzona jest chemioterapia w warunkach oddziału dziennego. Rocznie udzielanych jest ok. 4 tys. hospitalizacji jednodniowych. W szpitalu prowadzona jest także opieka ambulatoryjna. W poradniach onkologicznych rocznie udzielanych jest ok. 13 tys. porad specjalistycznych.
W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Ośrodka Radioterapii z Brachyterapią uczestniczyli m.in.: Henryk Niewadzioł, prezes zarządu Centrum Radioterapii i Usprawniania S.A. w Gdańsku, Tomasz Pękalski członek zarządu Województwa Lubelskiego, przedstawiciele szpitala: Andrzej Mielcarek - dyrektor, Marek Lipiec – z-ca dyrektora ds. medycznych, dr Teresa Sosnowska Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej oraz zaproszeni goście.

 

 

Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu

 

 

Powrót do listy

Polityka prywatności