XV Rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zamościu

Dzień Papieski
13 czerwca br. odbyły się w Szpitalu uroczystości upamiętniające wizytę Św. Jana Pawła II w Zamościu. W ramach Dni Papieskich do Szpitala przyjechał Metropolita Lwowski ks. abp. Mieczysław Mokrzycki, wieloletni osobisty sekretarz Ojca Świętego, który przewodniczył Mszy świętej w kaplicy szpitalnej. Na uroczystość przybyło wielu gości m.in. Biskup Pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński, Kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. dr Michał Maciołek, licznie zgromadzeni kapłani, Eurodeputowany Arkadiusz Bratkowski, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Przewodniczący Rady Społecznej Szpitala Bogdan Kawałko, samorządowcy, przedstawiciele Lasów Państwowych, pracownicy i pacjenci. Szczególnym gościem była Maria Czesak-Dudek pierwszy dyrektor szpitala, pomysłodawczyni nadania szpitalowi imienia Papieża Jana Pawła II. W uroczystości udział wzięła także Ordynator Neurologii dr n. med. Ewa Wierzchowska-Cioch, inicjatorka sprowadzenia relikwii Św. Jana Pawła II do kaplicy szpitalnej.

Spotkanie z osobistym sekretarzem Ojca Świętego Jana Pawła II ks. abp. Mokrzyckim było okazją do otrzymania wyjątkowego autografu w książce autorstwa Brygidy Grysiak pt. „Miejsce dla każdego. Opowieści o świętości Jana Pawła II”, opisującej wspomnienia Metropolity Lwowskiego wówczas gdy pełnił służbę przy Św. Janie Pawle II. - „(…) Swoim życiem, cierpieniem i śmiercią napisał najpiękniejszą encyklikę. Żadna inna encyklika nie miała takiej siły. Żadna inna encyklika nie przyprowadziła do Boga tylu ludzi. To, jak żył i jak umierał na oczach całego świata, było dowodem jego miłości do nas. Dowodem zaufania i wielkiej mądrości. Widziałem, jak wielu jest wśród nas niewiernych Tomaszów. Że nie uwierzymy, dopóki nie zobaczymy. Że w słabości jest siła. Że nie trzeba mówić, żeby powiedzieć więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Że można i warto kochać tych, którzy nas nienawidzą,. I wybaczać tym, którzy chcieli nas zabić. Wreszcie, że warto żyć Chrystusem i warto zawierzyć Jego Matce. Bo wtedy nie ma dramatu, z którego człowiek by się nie podniósł. Ani bólu, który byłby nie do zniesienia. Wtedy z każdego cierpienia rodzi się jakieś dobro. Jego cierpienie nawracało ludzi. Widziałem to. Byłem świadkiem jego świętości”. – wspomina we wstępie do książki abp. Mieczysław Mokrzycki.
Po Mszy św. ks. dr Michał Maciołek przedstawił wykład pt. „Cierpienie w nauczaniu Jana Pawła II”, a następnie wszyscy udali się przed główne wejście do szpitala pod tablicę upamiętniającą wizytę Św. Jana Pawła II i złożono kwiaty oraz znicze. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował Chór Sitanianie.