Najlepszy na Lubelszczyźnie

12 czerwca br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień najlepszym szpitalom z poszczególnych województw w ramach przeprowadzonego badania - System benchmarkingu szpitali "Portrety szpitali - mapy możliwości". Wyróżnienie osobiście odebrał Andrzej Mielcarek, dyrektor szpitala.
Benchmarking jest to rodzaj usługi polegającej na przetwarzaniu danych według jednolitych algorytmów i prezentacji na uśrednionym tle wyników lub innych ogólnie przyjętych wskaźników. Celem benchmarkingu jest doskonalenie usług poprzez dostosowywanie strategii działania do rozwiązań stosowanych przez najlepszych. Porównywanie się z innymi na zasadach benchmarkingu to bardzo dobry sposób na sprawne i nowoczesne zarządzanie oraz dostosowanie szpitali do otoczenia.
Informację, że wyniki są gorsze niż w szpitalu o podobnym profilu, menedżer powinien potraktować jako motywację do zmian i inteligentnego wdrażania odpowiednich wzorców zachowań zarządczych i rynkowych. Prowadzenie analiz porównawczych to narzędzie wspierające podejmowanie decyzji, bardzo użyteczne w zarządzaniu. Jego największą zaletą jest możliwość zidentyfikowania i włączenia najodpowiedniejszych procesów w podmiocie leczniczym oraz dążenie do ich doskonalenia (źródło: http://www.portretyszpitali.pl ? na stronie także szczegółowe informacje m.in. o założeniach projektu, korzyściach benchmarkingu i potrzebach zmian).
Projekt Portrety szpitali - mapy możliwości, czyli monitorowanie jakości usług publicznych i benchmarking z zakresu nadzoru nad funkcjonowaniem szpitali, dla których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego realizowany jest w ramach Priorytetu V Dobre Zarządzanie, Działanie 5.6, Projekty Innowacyjne, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007 ? 2013 na podstawie umowy UDA ? POKL. 05.02.01-00-115/10?00 zawartej z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Partnerami projektu są Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Polskie Centrum Edukacji i Analiz ORDO sp. z o.o., Związek Powiatów Polskich oraz Health Policy Institute Centralny Instytut Polityki Zdrowotnej.

SPSPW im. Papieża Jana Pawła II