Ranking szpitali Rzeczpospolitej

najlepszym szpitalem Lubelszczyzny
oraz w czołówce
„Złotej Setki Szpitali” w Polsce

W dniu dzisiejszym zostały oficjalnie opublikowane wyniki rankingu „Złotej Setki Szpitali” w Polsce. W tegorocznej edycji rankingu szpitali dziennika „Rzeczpospolita” Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu został uznany za najlepszy szpital w Województwie Lubelskim. Ponadto, w kategorii jakości opieki medycznej szpital uplasował się na podium szpitali w Polsce zajmując 3 miejsce. Oprócz tego w kategorii zabiegowych szpitali wielospecjalistycznych i onkologicznych szpital „papieski” został sklasyfikowany na 4 miejscu w kraju.
W rankingu uczestniczyło 256. szpitali z całej Polski. Ranking dla „Rzeczpospolitej” opracował zespół Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jednostka Ministerstwa Zdrowia. Centrum oceniało m.in.: zarządzanie szpitalem, jakość opieki, opiekę medyczną, jakość usług dla pacjenta, certyfikaty jakości zdobyte przez szpital, komfort pobytu pacjenta i wniesione skargi oraz posiadanie Certyfikatu Akredytacyjnego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Maksymalnie szpital mógł zdobyć 1000 punktów. Nasz szpital zdobył 895,58 punktów (w ubiegłym roku 886,57). Na uroczystej gali, która odbyła się 7 listopada w siedzibie Rzeczpospolitej, wyróżnienia dyrektorowi szpitala Andrzejowi Mielcarkowi wręczyli Cezary Rzemek Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, dr Jerzy Hennig Dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz Bogusław Chrabota, Redaktor Naczelny dziennika Rzeczpospolitej.
Drugim szpitalem na Lubelszczyźnie w tegorocznym rankingu tzw. „Złotej Setki Szpitali” Rzeczpospolitej został Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z Białej Podlaskiej
Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu w rankingu „Rzeczpospolitej” w 2012 roku był sklasyfikowany dwukrotnie na 2 miejscu w kategorii zabiegowych szpitali publicznych: wielospecjalistycznych i onkologicznych oraz jakości opieki medycznej. W dziesięcioletniej historii rankingu szpital zajmował już, m.in.: dwukrotnie 4, 3, 2. Największy sukces odniósł w 2011 roku zajmując 1. miejsce w kraju wśród wszystkich sklasyfikowanych szpitali. W czterech edycjach (w latach 2006-2009 i 2011) był sklasyfikowany jako najlepszy szpital na Lubelszczyźnie.
Na wyróżnienie zasługuje 2002 r., w którym szpital został wyróżniony jako najlepszy w kraju wg Rankingu Szpitali przeprowadzonego przez Newsweek Polska i Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej.

Samodzielnego Publicznego
Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II