1,5 miliona na Rehabilitację

Szpital otrzymał środki finansowe z Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego w wysokości ok. 1,5 mln. zł. na remont nieużywanego budynku zwanego „zwierzętarnią”, z przeznaczeniem na działalność Oddziału Rehabilitacji. Inwestycja ta może zostać zrealizowana dzięki Zarządowi Województwa, który jednogłośnie podjął decyzję o przyznaniu środków finansowych na ten cel. Dodajmy, że z potrzebami Naszego Szpitala osobiście zapoznali się Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman oraz Europoseł Arkadiusz Bratkowski, którzy pod koniec sierpnia przyjechali do Zamościa. Szpital szacuje, że powyższa kwota powinna wystarczyć na przebudowę budynku, i w zależności od wyników przetargu, na wyposażenie w niezbędny sprzęt i aparaturę. W wyremontowanym budynku Oddział Rehabilitacji będzie posiadał ok. 35 łóżek. Dla porównania obecnie na oddziale jest 30 łóżek.
Remont będzie polegał na wykonaniu robót budowlanych polegających na wybudowaniu m.in.: sal łóżkowych i sali ćwiczeń. Wykonane zostaną wszelkie niezbędne instalacje sanitarne, centralnego ogrzewania, cieplne, wentylacyjne i konfekcjonowania powietrza. Budynek będzie spełniał wszystkie wymogi i standardy przewidziane przez przepisy prawne. Termin realizacji inwestycji przewidziany jest na 15 grudnia 2012 r. Ze względu jednak na krótki termin realizacji istnieje możliwość wydłużenie terminu do dnia 15 czerwca 2013 r.

Zamiana miejsc

Oddział Rehabilitacji będzie przeniesiony do odremontowanego budynku. Takie działanie jest podyktowane przede wszystkim zwiększeniem dostępności do świadczeń medycznych w naszym szpitalu poprzez wykorzystaniem budynku, który był nie zaadoptowany. W miejsce dotychczasowego funkcjonowania Oddziału Rehabilitacji będzie przeniesiony Oddział Onkologii Klinicznej. Rozwiązanie takie jest konieczne z uwagi na zwiększająca się stale liczbę pacjentów onkologicznych. Obecnie Oddział Onkologii Klinicznej liczy 19 łóżek, a po przeniesieniu będzie ponad 30. Co ważne pacjenci leżą na łóżkach na korytarzach. Dyrekcja szpitala przyjmując rozwiązanie przeniesienia oddziału onkologii kierowała się także stworzeniem pełno profilowego Oddziału Onkologii Klinicznej. I co za tym idzie, poprawieniem jakości leczenia i komfortu pacjentów, czyli stworzenia godnych i ludzkich warunków dla pacjentów. Skorzystają na tym także pacjenci Oddziału Rehabilitacji, ponieważ dostęp do oddziału z zewnątrz będzie dogodniejszy z uwagi na to, że jest to budynek parterowy. Ponadto, odremontowany budynek znajduje się w bliskim sąsiedztwie budynku głównego szpitala, dlatego przewiezienie pacjenta z innego oddziału nie będzie stanowić większego problemu. Wydaje się, że pod kątem większej dostępności pacjentów do świadczeń w Naszym Szpitalu i podniesienia jakości leczenia, takie rozwiązanie jest optymalne. Na miejsce obecnego oddziału onkologicznego zaplanowane jest przeniesienie wczesnej rehabilitacji neurologicznej.